Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Nool si je jistý, že nepřešlápl

28 2000
S y d n e y - První medaili z desetiboje na světové soutěži, a hned z nejcennějšího kovu, vybojoval v olympijském závodu v Sydney Erki Nool, mistr Evropy z Budapešti z roku 1998. Vítězství estonského vícebojaře však bude navždy zastřeno spornou situací v hodu diskem, sedmé disciplíně dvoudenní soutěže, při kterém Nool dvakrát hodil mimo výseč a třetí pokus mu rozhodčí odmávali jako přešlap.

Následný protest estonské výpravy znamenal vrácení Noola do soutěže, v níž mu v zisku olympijského zlata nezabránil ani celkově druhý český desetibojař Roman Šebrle. Proti zařazení Noola zpět na přední místa v desetiboji se okamžitě ohradily výpravy České republiky, USA a Velké Británie. Protest však byl na základě nedostatečných důkazů zamítnut a proti rozhodnutí jury už nebylo odvolání.

"Já jsem si ale jist, že to byl přešlap," nechal se slyšet mistr světa a světový rekordman Tomáš Dvořák, který byl v bezprostřední blízkosti Noolova pokusu. Sám Estonec si je naopak stoprocentně jist, že nepochybil. "Jsem jistojistě přesvědčen, že to bylo v pořádku," tvrdil třicetiletý rodák z Voru, čtvrtý z mistrovství světa v Göteborgu 1995. "Nejprve jsem viděl červenou vlajku, ale rozhodčí ji okamžitě změnili na bílou. Takže není co řešit," prohlásil stříbrný sedmibojař z loňského mistrovství světa v Maebaši.

Jeho doménou je skok o tyči, avšak v Sydney v této disciplíně zaostal za svým standardem o půl metru. "To byl můj největší výpadek, ale nakonec to dobře dopadlo," konstatoval držitel estonského rekordu v běhu na 200 metrů a v dálce, jehož při mítincích a soutěžích doprovázejí všude po světě členové proslulého "fan" klubu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze