Norové žádají vrácení dopingových medailí

6 2002
Oslo - Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby sportovcům, kteří měli v Salt Lake City pozitivní dopinkový test, odebral všechny medaile. Pokud vedení MOV žádosti nevyhoví, hrozí Norský olympijský výbor žalobou u civilního soudu. Požadavek se týká běžců na lyžích, Španěla Johanna Mühlegga a Rusek Larisy Lazutinové a Olgy Danilovové, které chtějí Norové zcela vyškrtnout z výsledkových listin olympijských závodů.

Norové by z případné diskvalifikace trojnásobného vítěze ze Soldier Hollow Mühlegga hodně vytěžili. V kombinačním závodu na 10 kilometrů klasicky a 10 kilometrů volně, který naturalizovaný Španěl vyhrál, se podělili o druhé místo Thomas Alsgaard a Frode Estil, jež by takto získali zlaté medaile.

Norská výprava by si tak připsala v Salt Lake City 13 nejcennějších kovů a předstihla by na prvním místě v pořadí národů Německo.  Mühlegg musel vrátit zlato jen ze závěrečného závodu na 50 kilometrů klasicky, před nímž byl pozitivně testován darbepoetin.

Jeho kontroly před předchozími závody dopadly negativně. Medaile z úvodních závodů zůstaly i ruským běžkyním, jež byly přistiženy před štafetou a jejich dopink byl potvrzen po závěrečné třicítce.

O přezkoumání vzorků Danilovové a Lazutinové po kombinačním závodu požádaly v minulém týdnu Český a Kanadský olympijský výbor. V případě jejich diskvalifikací by si polepšila na medailových pozicích Kateřina Neumannová a kanadská běžkyně Beckie Scottová.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz