Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro tebe, brácho. Ten sprint je pro tebe...

Norská běžkyně na lyžích Astrid Uhrenholdt Jacobsenová při kvalifikačním sprintovém závodu v olympijském středisku Laura Cross Country. (11. února 2014) | foto: AP

12 2014
Krasnaja Poljana (Od našeho zpravodaje) - Její krajanky Fallaová a Östbergová slavily zlato a stříbro, ona prošla mezi novináři a diváky mlčky, beze slova. Ne, ještě nechtěla mluvit. Na Twitter pak umístila fotografii svého bratra. Čtyři dny po jeho smrti startovala Astrid Jacobsenová v olympijském sprintu běžkyň na lyžích.

O tomto dni tolikrát s bratrem, svým sparingpartnerem a "nejlepším přítelem“, mluvila a snila. Teď nadešel. Jenže bratr už u toho nebyl.

Že nemá medaili? Že skončila čtvrtá? "Dobrá jako zlato,“ napsala na Twitter. Pouhý start byl jejím vítězstvím.

O čtyři roky dříve, v létě před hrami ve Vancouveru bourala na kole a zlomila si čelist, loket, obratle. "Po každé ráně osudu je důležité bojovat a vrátit se zpět,“ řekla tehdy – a na hrách skončila pátá.

O čtyři roky později jí osud nachystal mnohem tvrdší zkoušku. Tak nečekaně, tak tragicky bratr opustil tento svět. Jak malicherné jí najednou připadaly její slzy, které ronila 22. ledna, když se v den svých narozenin dozvěděla, že nebude nominována do olympijského skiatlonu.

Nad Soči hořel oheň a ona nevěděla, co si počít. Odletět domů? Truchlit v kruhu blízkých? Kolegyně jí dodávaly odvahu. A potom se rozhodla: Pojedu sprint! Pro bráchu!

"Bude to pro ni osvobozením,“ věřila Marit Björgenová. "Má před sebou ještě tvrdé, velmi tvrdé dny. Ale snad jí tento závod pomůže.“

Jak podobný příběh zažívala na minulých hrách ve Vancouveru kanadská krasobruslařka Joannie Rochetteová, když ji otec vzbudil ráno v Olympijské vesnici s temnou zvěstí: "Máma zemřela.“ Její maminka, která jí tehdy přijela fandit do olympijského města, v 55 letech podlehla infarktu.

Také Rochetteová v únoru 2010 váhala, zda nastoupit. Také ona tehdy dostala tisíce povzbuzujících vzkazů z celého světa. "V krátkém čase jsem najednou ucítila tolik lásky. Pomohla mi k tomu, abych bruslila a skákala za sebe – a za maminku,“ líčila. Na stupně vítězů si kráčela pro bronz.

Astrid Jacobsenová zůstala těsně pod nimi. Kráčela k buňkám, zatímco se v areálu chystal květinový ceremoniál, tak vznešeně smutná. Soupeřky jí klepaly na rameno, líbaly na tvář a říkaly: Jsme rády, že jsi s námi. A norský korunní princ Haakon vstal, dojatě tleskal. "Je silná. Tak moc silná.“

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...Najdete na iDNES.cz