Norský farmář se v zimě udržuje na běžkách

Zleva: Synek, Tufte, Drysdale veslování - Medailisté olympijského závodu skifařů: zleva stříbrný Ondřej Synek, zlatý Olaf Tufte, bronzový Myhe Drysdale. | foto: Reuters

18 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Možná byste ho přehlédli. Má zádumčivý a zamračený výraz, ale nijak nevyčnívá. "Nejsem rád za hvězdu. Jsem veslař a veslování je malý sport," říká Nor Olaf Tufte. Jen tak mimochodem v tomhle malém sportu získal na olympiádě stříbro a dvě zlata. Naposledy se mu to povedlo v sobotu, když o kousek předčil Ondřeje Synka.

"Vyhrát byl můj cíl po čtyři roky. Byl jsem zraněný, nemocný. Ale lidé kolem mi hodně pomohli."

Je mu 32 let, a když nevesluje, živí se prací na rodinné obilné farmě. Věnuje se i motokrosu, v němž závodil na začátku 90. let. S veslováním začal jako čtrnáctiletý. "Kouč mi řekl, ať to zkusím. Proto vesluji."

Na hrách v Sydney ještě závodil na dvojskifu, dojel druhý. Pak přesedl do lodi osamocen. "Má rozvážnější tempo, jezdí stylem jako já," říkal o něm kdysi Václav Chalupa.

To předvedl Tufte i v Pekingu. Na začátku se nikam nehnal, ale zabral v pravý čas. A na konci už se předjet nenechal. "Chvilku jsem si myslel, že jsem prohrál. Byl to hodně těžký závod. A já prohrát nechtěl," říkal Tufte.

Milovník rockové muziky překvapil. "Nevěřil jsem, že bude tak dobrý. Záleží na momentální formě a přístupu," říkal český trenér Milan Doleček a vypočítával důvody Norova úspěchu. "Dobře vyladil. Navíc si s sebou vzal původního trenéra, který ho vedl v Aténách."

Z mistrovství světa má Tufte sedm medailí, z toho dvě zlaté, avšak od posledních her zvítězil v jediném závodu – vyhrál Světový pohár v Luzernu 2006. Měl potíže se zády a kolenem. "Vítězství už mu chybělo," nadnesl Doleček.

V zimě se Nor udržuje na běžkách, v hlavě si přehrává závody. Odjel jich dost. "Prokázal zkušenost," řekl Doleček a nazval Tufteho důchodcem. Ten se však do penze nechystá. "Veslování mě baví."

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz