Norský farmář se v zimě udržuje na běžkách

Zleva: Synek, Tufte, Drysdale veslování - Medailisté olympijského závodu skifařů: zleva stříbrný Ondřej Synek, zlatý Olaf Tufte, bronzový Myhe Drysdale. | foto: Reuters

18 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Možná byste ho přehlédli. Má zádumčivý a zamračený výraz, ale nijak nevyčnívá. "Nejsem rád za hvězdu. Jsem veslař a veslování je malý sport," říká Nor Olaf Tufte. Jen tak mimochodem v tomhle malém sportu získal na olympiádě stříbro a dvě zlata. Naposledy se mu to povedlo v sobotu, když o kousek předčil Ondřeje Synka.

"Vyhrát byl můj cíl po čtyři roky. Byl jsem zraněný, nemocný. Ale lidé kolem mi hodně pomohli."

Je mu 32 let, a když nevesluje, živí se prací na rodinné obilné farmě. Věnuje se i motokrosu, v němž závodil na začátku 90. let. S veslováním začal jako čtrnáctiletý. "Kouč mi řekl, ať to zkusím. Proto vesluji."

Na hrách v Sydney ještě závodil na dvojskifu, dojel druhý. Pak přesedl do lodi osamocen. "Má rozvážnější tempo, jezdí stylem jako já," říkal o něm kdysi Václav Chalupa.

To předvedl Tufte i v Pekingu. Na začátku se nikam nehnal, ale zabral v pravý čas. A na konci už se předjet nenechal. "Chvilku jsem si myslel, že jsem prohrál. Byl to hodně těžký závod. A já prohrát nechtěl," říkal Tufte.

Milovník rockové muziky překvapil. "Nevěřil jsem, že bude tak dobrý. Záleží na momentální formě a přístupu," říkal český trenér Milan Doleček a vypočítával důvody Norova úspěchu. "Dobře vyladil. Navíc si s sebou vzal původního trenéra, který ho vedl v Aténách."

Z mistrovství světa má Tufte sedm medailí, z toho dvě zlaté, avšak od posledních her zvítězil v jediném závodu – vyhrál Světový pohár v Luzernu 2006. Měl potíže se zády a kolenem. "Vítězství už mu chybělo," nadnesl Doleček.

V zimě se Nor udržuje na běžkách, v hlavě si přehrává závody. Odjel jich dost. "Prokázal zkušenost," řekl Doleček a nazval Tufteho důchodcem. Ten se však do penze nechystá. "Veslování mě baví."Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....Najdete na iDNES.cz