Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová hvězda na olympiádě nevzešla

3 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Je to nostalgický čas, kdy se v olympijské vesnici stahují vlajky, likviduje se označení států a překotně se balí do kontejnerů. Tak vylíčil den po skončení olympijských her šéf mise František Dvořák. "Byly to nádherné hry, tentokrát měl Samaranch pravdu, když je vyhlásil za nejlepší vůbec," řekl Karel Pilný, vedoucí atletů. A jaké byly pro českou výpravu? Osm medailí v Sydney oproti jedenácti v Atlantě, to je slušný, byť přece jen poněkud varovný výsledek.

"Byli jsme tlačeni k optimistickým předpovědím. Ale já říkal přiblížit se k Atlantě, ne vyrovnat se jí," vzpomněl Milan Jirásek, předseda ČOV. "Ke Coubertinovu heslu - Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se - se vracíme v jiném smyslu. Je totiž už úspěchem se na hry kvalifikovat." Ve finiši, v hodině H, nestihají čeští sportovci špičku. Světovost, měřená na hrách zlatem a slávou olympijského vítěze, udrželi pouze dva nejspolehlivější šampioni, Štěpánka Hilgertová a Jan Železný. Jiná hvězda nevzešla.

"Nový triumf mimo triatlonu, kde vládne závodnická i lidská inteligence, nepřišel. A z toho mám obavy," řekl Jirásek. "Někde to byl ústup ze slávy, hlavně u veslování, dříve výstavního sportu." Zcela propadli i kanoisté a kajakáři. Martin Doktor prožil osobní tragédii, z ostatních neprošel nikdo do finále. "Neptejte se mě proč, já to nevím," řekl šéftrenér Jiří Čtvrtečka.

Výpadky a selhání se množily do dlouhé řady. Cyklista Buráň, judisté Vernerová a Jákl, zápasník Švec, boxer Konečný, kajakáři Záruba - Holubář, kanoista na divoké vodě Indruch, atletka Kašpárková, stolní tenisté Korbel a Plachý, tenisté, fotbalisté. Příčiny? Mnohé. Ta nejdůležitější zůstává z olympiády na olympiádu: psychické rozpoložení závodníka. Útlum z velké chvíle. Malé chyby s velkými následky.

"Výpadky byly, ale od vrcholné formy je k nezdaru jen malý krůček," podotkl omluvně Jirásek. "Když Šárka Kašpárková třikrát přešlápla, měl jsem slzy v očích." Kromě medailistů na sebe upozornil především plavec Daniel Málek, dvakrát pátý ve finále. "To je cenné umístění a bylo jich víc, těch si vážím," podotkl olympijský šéf Jirásek. Když hovořil o neúspěchu fotbalistů, litoval hráče: "Ti museli v klubech mnohdy předstírat, že na hry nejedou rádi, že tam musí.

Byla to těžká volba, olympiáda, nebo Liga mistrů. Vedení fotbalu se moc nedivím, je si dobře vědomo, že ekonomická i volební síla je v klubech." Ani česká výprava nezůstala čistá, do tmavých vod dopingových skandálů se namočili vzpěrač Vacura a cyklista Hruška. Ostuda z toho nepošla veliká, oba byli chyceni, ještě než přiletěli do Sydney.

"Byly to bezesné noci, když jsme se dozvěděli o Vacurovi," řekl šéf mise Dvořák. "A Hruška, to byl šok." "Boj proti dopingu bude stát strašně moc peněz a nebude asi nikdy dobojován," podotkl Jirásek. "Sportovci si ale musí uvědomit, že jim to neprojde. Proč takhle riskují, tomu nerozumím." Český olympijský výbor je hlavním garantem olympijské reprezentace.

Rozděluje nemalé sponzorské i státní peníze, dvě stě milionů korun stála příprava na Sydney. Neměl by ale být v jednání se sportovními svazy důraznější a tvrdší, prosazovat se též autoritativně? "Ale jak by to přijala veřejnost?" pokládá si otázku jeho předseda. "To by asi zavánělo diktátem. Dosáhnout větších pravomocí, to musíme uvážit." Jasno ale má v obnovení sportovních center, komplexní zdravotní péče a vědeckého výzkumu ve sportu. "Ledacos jsme opustili, mnohé zanedbali. Je čas dobré věci znovu oživit."

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz