Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová sportovní disciplína? Fotograf!

14 2005
Praha - Sparťanská trenérská trilogie "Od Kotrby přes Straku až k Hřebíkovi", paralympijské okamžiky, fotbalové Euro, a především olympiáda v Aténách. To jsou témata, která prezentuje šestice fotoreportérů na výstavě Sport foto 2005 v pražské pasáži Černá růže. Přehlídku včera slavnostně otevřel předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

V Černé růži je výstava už třetím rokem a stejné trvání má i nová podoba přehlídky sportovních fotografií. Ze soutěže o nejlepší snímek roku se stala ucelená prezentace užšího okruhu profesionálních fotografů.

Letošního ročníku se účastní Michal Doležal z České tiskové kanceláře, Jaroslav Legner z deníku Sport, Michal Růžička z Mladé fronty DNES a volní fotografové Tomáš Holcbecher, Herbert Slavík a Luděk Šipla.

Originální ucelený cyklus nabízí především Legner, který v průběhu jednoho roku zachytil působení tří trenérů fotbalové Sparty. Začíná idylickou Kotrbovou přípravou na pláži na Kanárských ostrovech a končí dramtickou výměnou Františka Straky Jaroslavem Hřebíkem.

Michal Růžička, který pravidleně publikuje v MF DNES a na iDNES, představil dva sportovních vrcholů loňského roku: fotbalové Euro a olympijské hry. Na svých momentkách zachytil především emoce v podání Pavla Nedvěda, Romana Šebrleho a dalších.

Olypiáda zaujala i další: Herberta Slavíka (volný fotograf, publikuje mj. i v MF DNES a na iDNES), Michala Doležala a Tomáš Holcbecher.

Agenturní fotograf Doležal pobavil účastníky vernisáže svým povzdechem nad tvrdou prací sportovního fotoreportéra. "Možná byste pro nás měli vymyslet novou sportovní disciplínu," oslovil generalitu Českého olympijského výboru. "Práce na olympiádě, kde se člověk musí osmnáct hodin denně pohybovat se třicetikilogramovou výbavou, to je pořádný sportovní výkon."

Fotograf na volné noze Luděk Šipla vystavuje poutavé fotografie z letní paralympiády. K jednomu ze snímků, který je zavěšen pod stropem pražské pasáže, přidal i úsměvnou historku. "Spoušť jsem zmáčkl krátce před tím, než diskař hodil své náčiní přímo na mě. Musel jsem honem rychle uskočit. Celé to natočila televize, takže když jsem se vrátil z Atén domů, všichni přátelé o tom věděli."

Výstava, kterou pořádá společně Český olympijský výbor s Klubem sportovních novinářů, bude volně přístupná všem návštěvníkům obchodního centra Černá růže až do 15. května.

Společně s výstavou probíhá i třetí ročník soutěže sportovních fotografů - amatérů "Sport amatér foto 2005", kde je letos hlavní cenou fotoaparát. Více informací najdete na www.olympic.cz.

Zlatého desetibojaře Romana Šebrleho fotografoval na olympijských hrách i Michal Růžička

Autor:


Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...Najdete na iDNES.cz