Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová vláda má urychlit přípravy na olympiádu

8 2004
Atény - Nová řecká vláda vzešlá z víkendových voleb by prý měla urychlit přípravy na olympijské hry. Harmonogram má sice nyní zpoždění, kabinet tvořený stranou Nová demokracie přislíbil nápravu. "Uděláme vše, co je v našich silách, abychom světu ukázali moderní tvář Řecka," řekl nový premiér Kostas Karamanlis.

Spokojenost po zvolení pravice byla podle agenturních zpravodajů patrná i v sídle Mezinárodního olympijského výboru.

Karamanlis jeho představitelům slíbil, že nedělní parlamentní volby přípravy na hry neovlivní, ale naopak urychlí. Dosavadní socialističtí lídři předali svým nástupcům rozdělanou práci, v níž řada staveb jak sportovišť, tak v dopravní infrastruktuře má skluz.

Šéf MOV Jacques Rogge dnes řekl, že spolu s hlavním inspektorem Denisem Oswaldem přijedou do řecké metropole na Karamanlisovo pozvání co nejdříve a budou společně diskutovat o stavu příprav.

Podle pozorovatelů měly problémy se zpožděním staveb velký vliv na to, že se socialisté neudrželi u moci. Venkovní práce v centrálním olympijském areálu jsou podle agentury SID hotovy jen z jedné třetiny, hodně toho mají před sebou i dělníci ve čtvrti Helliniko, kde budou bojovat o medaile například basketbalisté, házenkáři, baseballisté a také vodní slalomáři.

Nedávno si aténský kanál vyzkoušeli i čeští kanoisté v čele s dvojnásobnou olympijskou vítězkou Štěpánkou Hilgertovou. Domů se však vrátili spokojení a překvapení, i když trénovali za rachotu sbíječek a vrtaček.

"Možná i proto, že jsme byli připraveni na horší prostředí," řekl tehdy ČTK šéftrenér Jiří Pultera. "Je to tam jedno velké staveniště, ale určitě to nebylo tak hrozné," dodal.

Velký problém však může nastat v dopravě, pokud Řekové nestihnout včas dostavět novou tramvajovou linku uprostřed dálnice spojující letiště s olympijským stadionem. Přestupováním na kyvadlovou dopravu by se sportovcům cesta dost protáhla. 

Nezbytné je také vystavět nové dvě rozvodny elektrického proudu, aby olympiádu nepostihl výpadek, a vyřešit zastřešení plaveckého bazénu i hlavního stadionu. V plném proudu jsou bezpečnostní prověrky, ta vůbec největší má začít tuto středu.

Dvoutýdenního cvičení se zúčastní celkem dva tisíce vojáků a policistů, poprvé se do něj zapojí také čtyři sta příslušníků americké armády.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze