Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová vláda má urychlit přípravy na olympiádu

8 2004
Atény - Nová řecká vláda vzešlá z víkendových voleb by prý měla urychlit přípravy na olympijské hry. Harmonogram má sice nyní zpoždění, kabinet tvořený stranou Nová demokracie přislíbil nápravu. "Uděláme vše, co je v našich silách, abychom světu ukázali moderní tvář Řecka," řekl nový premiér Kostas Karamanlis.

Spokojenost po zvolení pravice byla podle agenturních zpravodajů patrná i v sídle Mezinárodního olympijského výboru.

Karamanlis jeho představitelům slíbil, že nedělní parlamentní volby přípravy na hry neovlivní, ale naopak urychlí. Dosavadní socialističtí lídři předali svým nástupcům rozdělanou práci, v níž řada staveb jak sportovišť, tak v dopravní infrastruktuře má skluz.

Šéf MOV Jacques Rogge dnes řekl, že spolu s hlavním inspektorem Denisem Oswaldem přijedou do řecké metropole na Karamanlisovo pozvání co nejdříve a budou společně diskutovat o stavu příprav.

Podle pozorovatelů měly problémy se zpožděním staveb velký vliv na to, že se socialisté neudrželi u moci. Venkovní práce v centrálním olympijském areálu jsou podle agentury SID hotovy jen z jedné třetiny, hodně toho mají před sebou i dělníci ve čtvrti Helliniko, kde budou bojovat o medaile například basketbalisté, házenkáři, baseballisté a také vodní slalomáři.

Nedávno si aténský kanál vyzkoušeli i čeští kanoisté v čele s dvojnásobnou olympijskou vítězkou Štěpánkou Hilgertovou. Domů se však vrátili spokojení a překvapení, i když trénovali za rachotu sbíječek a vrtaček.

"Možná i proto, že jsme byli připraveni na horší prostředí," řekl tehdy ČTK šéftrenér Jiří Pultera. "Je to tam jedno velké staveniště, ale určitě to nebylo tak hrozné," dodal.

Velký problém však může nastat v dopravě, pokud Řekové nestihnout včas dostavět novou tramvajovou linku uprostřed dálnice spojující letiště s olympijským stadionem. Přestupováním na kyvadlovou dopravu by se sportovcům cesta dost protáhla. 

Nezbytné je také vystavět nové dvě rozvodny elektrického proudu, aby olympiádu nepostihl výpadek, a vyřešit zastřešení plaveckého bazénu i hlavního stadionu. V plném proudu jsou bezpečnostní prověrky, ta vůbec největší má začít tuto středu.

Dvoutýdenního cvičení se zúčastní celkem dva tisíce vojáků a policistů, poprvé se do něj zapojí také čtyři sta příslušníků americké armády.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....Najdete na iDNES.cz