Novák si jede do Atén pro medaili

2 2004
Toronto - Až se bude český tenista Jiří Novák vracet z olympijských her v Aténách, chce mít v kapse medaili. Je to velký cíl, neboť tentokrát má turnaj silné obsazení. Ze světové špičky ho příliš hráčů nevynechává. "Čtvrtfinále je k ničemu. Cíle mám ty největší a spokojen budu s plackou," řekl Novák. Jede na třetí olympiádu.

Na olympijské hry odjede osm českých hráčů, čtyři muži a čtyři ženy, ale pouze Novák nebude nováčkem.

Atmosféru letních her okusil už dvakrát, hrál v Atlantě 1996 i v Sydney 2000, ale v
obou případech vypadl v prvním kole a k medaili měl daleko.
 
Olympiáda si v tenisovém světě hledá mezi hráči příznivce ztuha, Grand Slamy mají mnohem větší prestiž. Novák ale patří k těm, kteří olympijskou soutěž řadí mezi největší turnaje. "Je to jednou za čtyři roky a je to zážitek si zahrát. Reprezentuji
svoji zemi, kdežto na normálních turnajích hrají tenisté většinou jen za sebe. Olympiáda je něco mimořádného," konstatoval Novák.
 
V Atlantě startoval ve svých jednadvaceti letech. "A byl jsem z toho, jak se říká, vyplašený," vzpomněl si na svoji olympijskou premiéru. Zjistil, jak obrovsky masovou akcí letní hry jsou, a z prohry v prvním kole si moc nedělal. "Jel jsem to tam zkusit," řekl po letech.

V Sydney už měl vyšší ambice, ale i před čtyřmi lety prohrál už první zápas. "Bohužel se mi nedařilo," řekl.
 
Od té doby Novák dokázal prodat své tenisové nadání. Dostal se do semifinále grandslamového Australian Open 2002, tentýž rok se probojoval na prestižní Turnaj mistrů a byl pátý na světě.

Na jednu stranu tvrdí, že neví, jak to bude v Aténách vypadat, ale na druhou měl jasnou představu, co by chtěl dokázat. "Jedu na olympiádu a jediným cílem je udělat medaili. Nemůžu tam vyrazit s tím, že uhraji dvě kola. To je málo," uvedl tenista.

Tento týden hraje Novák v Cincinnati a až vypadne, tak ještě zamíří domů a teprve pak se vydá do Řecka. V Aténách bude hrát i čtyřhru, v které vytvoří pár s Tomášem Berdychem. Spolu hráli jen jednou v Davisově poháru. "Trošku to může být problém, ale já si myslím, že se do toho dostaneme a bude to bude dobré," věřil.

Novák by se v případě volna podobně jako další čeští sportovci rád na olympiádě podíval na atletiku. Ví ale, že bude problém získat vstupenku. "Uvítám cokoli, samozřejmě je atletika číslo jedna a vše ostatní bonusem," uvedl tenista.

Autoři: ,

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz