Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Novináři nahlédli do olympijského chrámu

Chodecké závody před olympijským stadionem v Pekingu | foto: ČTK

16 2008
Peking - Národní stadion, největší chlouba organizátorů pekingské olympiády, je téměř připraven k provozu. Dnes do jeho nitra poprvé mohli nahlédnout zahraniční novináři. Náklady na výstavbu svatostánku zvaného Ptačí hnízdo vyšplhaly na půl miliardy dolarů (téměř osm miliard korun).

Už v pátek bude tento chrám hostit mezinárodní závody IAAF v chůzi na 20 km.
Na oválu bude rovněž cíl nedělního městského maratonského běhu. Hlavní stadion bude během srpnové olympiády hostit slavnostní zahájení i zakončení, soutěže v atletice a finále fotbalového turnaje.

Ještě během zasedání MOV v Pekingu v minulém týdnu nebylo možné do jeho útrob nahlédnout. "Nepustili nás tam, viděli jsme to jen zvenčí," řekl předseda ČOV Milan Jirásek v úterý po návratu z Číny.

Stavba z dílny švýcarských architektů Jacquese Herzoga a Pierra de Meurona na celkové ploše 258 000 čtverečních metrů byla zahájena v prosinci roku 2003 a nabrala tříměsíční zpoždění. Přesto zatím není všechno úplně hotové, dělníci dnes ještě malovali dráhy na atletický ovál, chybělo mnoho sedaček v ochozech a další drobnosti.

Celý stadion z oceli byl dosud zevnitř ukryt pod tenkou membránou, která měla zabránit proniknutí deště na čerstvě dokončené ochozy a zázemí, ale také zmírnit stíny, které složitá konstrukce vrhá na plochu při slunečných dnech. To ale nebyl případ dnešní prohlídky, což podle agentur všem přítomným připomnělo stále nevyřešený problém smogu.

Stavba se v průběhu setkala s problémy. Podle čínských investorů byla příliš drahá, což donutilo architekty v roce 2004 snížit kapacitu o 9 000 sedadel, ubrat 12 000 tun oceli a zrušit plány na bombastickou mobilní střechu pro případ deště. Proto čínští  meteorologové nyní studují, jak zamezit případné nepřízni počasí při slavnostním zahájení 8. srpna.

Tříměsíční zpoždění způsobily podle stavařů přípravy na slavnostní zahájení.  Informace o něm však patří mezi nejutajovanější v Číně. Časový skluz však neznamená v podstatě žádný problém v porovnání s potížemi v Aténách na minulé olympiádě, kde se tvrdě pracovalo ještě pár dní před samotným zahájením.

"Čína ukázala světu svou image, že je moderní a silná země s odhodláním uspořádat úspěšnou olympiádu," nechal se slyšet při pohledu na 70 metrů vysokou stavbu hlavní stavební inženýr Michael Kwok. Několikrát zněly kritické hlasy, že zahraniční architekti využili Čínu k seberealizaci, neboť na podobný projekt by se prý v jejich zemi nemohlo nikdy dostat. "Lidé ten stadionu milují," prohlásil Kwok.

Dělníci na místě dnes nechtěli s novináři hovořit, někteří z nich podle agentury Reuters mluvili výhradně o úžasné stavbě. Podle čínských organizátorů během stavby zemřeli dva pracovníci, nezávislá média však hovoří minimálně o deseti mrtvých stavbařích.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze