Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Novotná: Lidi budou o rychlobruslení vědět více

16 2006
Turín - Životní závod zajela v Turíně česká rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná. Na nejkratší pětisetmetrové trati obsadila šesté místo. Zasloužila se tak o nejlepší výsledek českého shorttracku v historii. "Olympiáda je mediálně někde jinde. Lidi budou o rychlobruslení vědět více," radovala se Novotná.

Výrazně vylepšila i své olympijské maximum, kterým bylo patnácté místo ze Salt Lake City před čtyřmi lety.

Novotné k postupu do semifinále hodně pomohla nejlepší startovní pozice uvnitř oválu. "I díky tomu se mi podařilo postoupit. Jela jsem naplno a vyšlo to," řekla.

Své čtvrtfinále trochu nečekaně vyhrála. V následném semifinále tolik štěstí neměla, ale podařilo se jí postoupit do finále B.

Její boj o páté místo skončil krátce po startu, hned v první zatáčce. Po kolizi s Američankou Allison Baverovou totiž upadla. "Tři jsme měly stejně dobrý start a šly do sebe. Výsledkem byl pád," uvedla Novotná.

Nejprve figurovala na sedmém místě konečného pořadí. Díky následné diskvalifikaci finalistky Fu Tchien-jü z Číny se ale o jedno místo posunula.

Z výsledku jednadvacetiletá závodnice měl velkou radost i trenér Jindřich Pařík, který jej považuje za ocenění dlouholeté práce. "Taky se k nám konečně přiklonilo trocha štěstí. Loni nás osmkrát diskvalifikovali, i na mistrovství Evropy. Letos se to nestává," pochvaloval si Pařík.

Novotná přitom do Turína přicestovala zdravotně indisponovaná a až den před úvodními rozjížďkami mohla poprvé naplno trénovat. "Teď už je ale dobré. Minulý týden jsme ale měla strach, jestli budu moci vůbec závodit," řekla Novotná, která měla zablokovanou krční páteř. Ostrý start si tak vyzkoušela až v neděli před prvním závodem.

Šesté místo v Turíně by mohlo pomoci i českému rychlobruslení, na olympiádě se daří také Martině Sáblíkové na klasické dráze.

"Tenhle výsledek by nám mohl pomoci. Když něco podobného zajedu na mistrovství světa, moc lidí to neví. Olympiáda je mediálně někde jinde. Lidi budou o rychlobruslení teď vědět více," radovala se Novotná, která má stejně jako Sáblíková problémy s tréninkovými podmínkami v Česku.

Studentka pražské FTVS má před sebou ještě starty na tratích 1000, 1500 a 5000 metrů. Tuší však, že středeční výsledek těžko překoná.

"Asi ho nevylepším. Opět chci hlavně postoupit z rozjížděk a dále se uvidí. Hodně bude záležet i na konkurenci a vylosování," řekla Novotná, jejíž nejoblíbenější tratí je patnáctistovka. "Na nedávném ME se ale ukázalo, že jsem stejně silná na všech tratích," podotkla.

Přestože ji další start čeká už v sobotu 18. února, kdy jsou na programu rozjížďky na 1500 metrů, šesté místo hodlá Novotná alespoň trochu oslavit. "Určitě ho trochu oslavíme. Je to velký úspěch. Asi zajdeme někam v olympijské vesnici," plánovala
Novotná.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze