Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Konec v rozjížďce? Je to velká rána pro sebevědomí, netajila Novotná

Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná (uprostřed) skončila v olympijském závodě na 1500 metrů už v rozjížďce. (15. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2014
Soči (Od naší zpravodajky) - Neměla ideální výchozí pozici, los ji do rozjížďky přiřkl těžké soupeřky v čele s obhájkyní olympijského zlata Čou Jang z Číny. Přesto chvíli jela v čele, dlouho se dokonce držela na postupové třetí příčce. Ale v polovině 1500 metrů dlouhé tratě nezachytila Kateřina Novotná nástup soupeřek - a bylo po nadějích na postup. "Jsem zklamaná," netajila Kateřina Novotná.

"Trošku se taktizovalo a já jela brzy dopředu. Nepodařilo se mi být v pravou chvíli na čele," posteskla si 29letá rychlobruslařka.

Jak je složité zareagovat v průběhu závodu na vystupňované tempo? 
Šest - osm kol před koncem s tím musí člověk počítat, začíná se hodně zrychlovat. Je potřeba být více vpředu, což se mi nepodařilo. Kdo se udrží na čele, většinou pozici udrží. Já jsem tam nebyla a už jsem se tam nedostala. A když jsem se připravovala na předjetí Kanaďanky St-Gelaisové, tak mě ještě předstihla Japonka Sakaiová. To už jsem byla hotová úplně.

Dá se vůbec z těch zadních pozic ještě prodrat dopředu?
Je to hodně vyrovnané, tudíž klíčová je drzost, nebát se trošku ukázat sílu, lokty a zjednat si respekt.

Jste víc zklamaná z výsledku nebo z výkonu?
Měla jsem na třetí místo. Záleží, jak se jízda vyvrbí. Bylo to hodně vyrovnané. Led je rychlý, měla jsem se dostat se co nejdříve dopředu a udržet se tam.

Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná skončila v olympijském závodě na 1500...
Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná (vlevo) skončila v olympijském závodě na...

Po trénincích jste si přitom pochvalovala pocity na ledu.
Taky jsem se cítila super, užívala jsem si každý trénink na ledě. Teď jsem zklamaná. 

Krasobruslař Tomáš Verner dokonce říkal, že prý vám to cinkne.
V závodě jsem se necítila tak svěží, v hale bylo docela vedro. Měla jsem jet více takticky, být drzejší a rvát se mnohem více o místo na špičce.

V Soči vás čeká ještě jeden start, na 1000 metrů.
Jsem hodně zklamaná, ale do dalšího závodu zbývají dva dny. Musím se dát psychicky dohromady, nabudit se. Snad bude bitva na kilometru lepší.

Jak se zvednete psychicky?
Je to velká rána pro sebevědomí. Čekala jsem, že to bude lepší. Ale je povzbudivé, že mi soupeřky neujely. Jen jsem prostě byla vzadu.Najdete na iDNES.czmobilní verze