Nový strašák Turína: dopingové tresty

2 2005
Praha, Turín - Olympijský vítěz s medailí na krku a pouty na rukou opouští stupně pro nejlepší v doprovodu policie a míří za mříže. Není to nereálná představa. Italské antidopingové zákony umožňují podobnou situaci v průběhu zimních olympijských her v Turíně 2006. Dopingový prohřešek totiž posuzují coby trestný čin.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge bude potřebovat v jednání s italským premiérem Silviem Berlusconim, jak vyřešit legislativu boje proti dopingu v průběhu dvacátých zimních olympijských her, řadu argumentů. Proti němu totiž bude stát italský antidopingový zákon.

Ten umožňuje obvinit sportovce, kterému bude dokázáno užití nebo přechovávání zakázaných látek, z trestného činu a pohrozit jim vězením!

"Doping je vážným problémem sportu, ale není to zločin," oponuje však šéf Světové antidopingové agentury (WADA) Dick Pound. Důrazný bojovník proti dopingu stojí tentokrát na straně Mezinárodního olympijského výboru.

Italové se však brání. Proč nebojovat proti dopingu tvrdě právě v průběhu největšího sportovního svátku?

Už zasáhli i ve fotbale - za distribuci nedovolených látek potrestali fyzioterapeuta fotbalového Juventus, steroidy "poslaly" na několik měsíců na střídačku i syna lybijského vůdce Saída Kaddáfího.

Potrestali také hříšníky v cyklistice - před několika týdny udělili trest v podobě půlročního vězení třem profesionálním cyklistům za přechovávání zakázaných podpůrných látek v průběhu Giro d'Italia v roce 2001.

Za "zmražení" zákona v průběhu olympijských her loboval přímo v parlamentu i vládní zmocněnec pro hry v Turíně Mario Pescante. Neuspěl. "Jako člen Mezinárodního olympijského výboru jsem se snažil respektovat olympijskou chartu, ale mou hlavní povinností jako náměstka ministra je respektovat národní zákony," přiznává.

Pouhý nárůst počtu dopingových kontrol o 45 procent v porovnání s hrami ze Salt Lake City 2005 - na 1200 - představitelům italského státu nestačí.

Návrhy, že by se antidopingový zákon nevztahoval na šestnáct olympijských dnů, odmítají. "Nemůžeme akceptovat, že nebudou platit principy italského práva jen proto, že jsou tady sportovci, kteří chtějí brát zakázané látky," tvrdí italský ministr zdravotnictví Francesco Storace. "Ať zůstanou doma," vyzývá je.

"Jenže doping je spíš otázka sportovní etiky než zločinu. Ti, co budou podvádět, budou potrestáni jednotlivými sportovními sankcemi," slibuje šéf světového olympismu Jacques Rogge.

Na listopadové schůzce se o správnosti postoje MOV bude snažit přesvědčit Silvia Berlusconiho. Jenže italské veřejné mínění je silné.

"Většina veřejnosti vidí neplatnost zákona na olympiádě jako známku slabosti v boji proti dopingu," vysvětluje Pescante.

Autoři:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Najdete na iDNES.cz