Nový Tomba má pobláznit Itálii

11 2006
Adelboden, Praha - Dva lyžařští velikáni na něj dohlížejí. Gustavo Thoeni je jeho šéftrenérem, Alberto Tomba poradcem. "Často mu volám o radu. Někdy i mezi koly," vypráví Giorgio Rocca, pan Neporazitelný. Čtyři slalomy Světového poháru se jely v této zimě. Všechny vyhrál! "Téměř nechybuje," obdivně říká český sjezdař Ondřej Bank.

Když přece jen zaváhá, pak se proměňuje v ekvilibristu na lyžích. Giorgio Quattro, říkají také Roccovi. I proto, že miluje rychlá auta a prohání je v závodech celebrit.

Teď má spasit Itálii. Zimní sporty prožívají v olympijské zemi hlubokou krizi. Chybí osobnosti, úspěchy, peníze, propouštějí se trenéři. Zůstávají jen vzpomínky na hry v Lillehammeru 1994, kdy Italové dobyli sedm zlatých.

Rocca byl dlouho dobrý, ale teprve letos, coby zralý třicátník a čerstvý otec, je vynikající. Ještě v prosinci se pídil po sponzorech, na helmu si napsal "For rent". K pronajmutí. Najednou drží v rukou smlouvu s firmou Veltin na 250 tisíc eur ročně – a obě strany si mnou ruce, jak dobrý obchod udělaly.

S Tombou má společného i osobního kouče a opatrovatele Flavia Rodu. Po Roccově vítězství v Adelbodenu zapípala na Rodově mobilu textová zpráva: "Když se koukám, jak agresivně Giorgio lyžuje, je to, jako kdybych sledoval sám sebe." Odesílatel: Alberto Tomba.

Giorgio Rocca

Věk: 30 let

V olympijské zimě neporažený ve slalomech Světového poháru: 4 závody – 4 vítězství.

Medaile z MS: 2003 – bronz za slalom, 2005 – bronz za slalom i kombinaci.

Přezdívka: Giorgio Quattro

S manželkou a synem žije v bezcelním "ráji" Livignu. Jeho otec je Ital, matka Švýcarka. Sám se narodil ve švýcarském Churu, lyžuje od tří let.

Fanoušci v Madonně di Campiglio, kteří kdysi své středisko přejmenovali na Tomba City, už vyvěsili transparent s nápisem Giorgioland. "Ale neporovnávejte mě s Albertem," žádá přesto. "On byl už ve 22 velkým šampionem, zatímco já jsem tou dobou jen kurýroval zranění."

Rovněž povahou jsou odlišní. Tomba se řítil sportovním světem s hlučným dusotem, Rocca našlapuje na měkkých podrážkách. Tomba nabádal: "Líbejte fanynky, skákejte do vzduchu, svlékněte se v cíli do slipů, tak strhnete lidi."

Rocca raději loni prodal v aukci své vybavení, aby pomohl nemocnicím v Afghánistánu.
"Nedávno jsme se dali do řeči v posilovně, když trénoval na veslařském trenažéru. Je to normální kluk, nevyčleňuje se," říká Bank.

Roccovi rodiče nelyžovali, v Livignu je živí nájemní dům. On sám brázdil svahy už od tří let. "Teď jezdí s jistotou vítěze. Ale pozor: neporazitelný není," tvrdí rakouský šéftrenér Toni Giger.

Třikrát vedl po 1. kole slalomu Rakušan Raich, jenže vzápětí nezvládl své nervy a lyže – a vyhrál Ital. Zůstane naopak Rocca klidný v olympijském Turíně? Neodpoví ani ano, ani ne. Jen: "Mé sebevědomí roste s každým dalším triumfem."

 

Autor:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang


Praha Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze...Najdete na iDNES.cz