Nový Tomba má pobláznit Itálii

11 2006
Adelboden, Praha - Dva lyžařští velikáni na něj dohlížejí. Gustavo Thoeni je jeho šéftrenérem, Alberto Tomba poradcem. "Často mu volám o radu. Někdy i mezi koly," vypráví Giorgio Rocca, pan Neporazitelný. Čtyři slalomy Světového poháru se jely v této zimě. Všechny vyhrál! "Téměř nechybuje," obdivně říká český sjezdař Ondřej Bank.

Když přece jen zaváhá, pak se proměňuje v ekvilibristu na lyžích. Giorgio Quattro, říkají také Roccovi. I proto, že miluje rychlá auta a prohání je v závodech celebrit.

Teď má spasit Itálii. Zimní sporty prožívají v olympijské zemi hlubokou krizi. Chybí osobnosti, úspěchy, peníze, propouštějí se trenéři. Zůstávají jen vzpomínky na hry v Lillehammeru 1994, kdy Italové dobyli sedm zlatých.

Rocca byl dlouho dobrý, ale teprve letos, coby zralý třicátník a čerstvý otec, je vynikající. Ještě v prosinci se pídil po sponzorech, na helmu si napsal "For rent". K pronajmutí. Najednou drží v rukou smlouvu s firmou Veltin na 250 tisíc eur ročně – a obě strany si mnou ruce, jak dobrý obchod udělaly.

S Tombou má společného i osobního kouče a opatrovatele Flavia Rodu. Po Roccově vítězství v Adelbodenu zapípala na Rodově mobilu textová zpráva: "Když se koukám, jak agresivně Giorgio lyžuje, je to, jako kdybych sledoval sám sebe." Odesílatel: Alberto Tomba.

Giorgio Rocca

Věk: 30 let

V olympijské zimě neporažený ve slalomech Světového poháru: 4 závody – 4 vítězství.

Medaile z MS: 2003 – bronz za slalom, 2005 – bronz za slalom i kombinaci.

Přezdívka: Giorgio Quattro

S manželkou a synem žije v bezcelním "ráji" Livignu. Jeho otec je Ital, matka Švýcarka. Sám se narodil ve švýcarském Churu, lyžuje od tří let.

Fanoušci v Madonně di Campiglio, kteří kdysi své středisko přejmenovali na Tomba City, už vyvěsili transparent s nápisem Giorgioland. "Ale neporovnávejte mě s Albertem," žádá přesto. "On byl už ve 22 velkým šampionem, zatímco já jsem tou dobou jen kurýroval zranění."

Rovněž povahou jsou odlišní. Tomba se řítil sportovním světem s hlučným dusotem, Rocca našlapuje na měkkých podrážkách. Tomba nabádal: "Líbejte fanynky, skákejte do vzduchu, svlékněte se v cíli do slipů, tak strhnete lidi."

Rocca raději loni prodal v aukci své vybavení, aby pomohl nemocnicím v Afghánistánu.
"Nedávno jsme se dali do řeči v posilovně, když trénoval na veslařském trenažéru. Je to normální kluk, nevyčleňuje se," říká Bank.

Roccovi rodiče nelyžovali, v Livignu je živí nájemní dům. On sám brázdil svahy už od tří let. "Teď jezdí s jistotou vítěze. Ale pozor: neporazitelný není," tvrdí rakouský šéftrenér Toni Giger.

Třikrát vedl po 1. kole slalomu Rakušan Raich, jenže vzápětí nezvládl své nervy a lyže – a vyhrál Ital. Zůstane naopak Rocca klidný v olympijském Turíně? Neodpoví ani ano, ani ne. Jen: "Mé sebevědomí roste s každým dalším triumfem."

 

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Najdete na iDNES.cz