Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Nulová tolerance, zní z Vancouveru. Doping nebude mít na olympiádě šanci

15 2010
Nezkoušejte to, stejně vás načapáme. Pokud ani výzva Mezinárodního olympijského výboru nezní dopingovým dobrodruhům dost přesvědčivě, mohlo by je od pokusů odradit jedno číslo - ve Vancouveru proběhnou dva tisíce kontrolních testů.

Šéf olympioniků Jacques Rogge si je (skoro) jistý, že slovo doping v době konání zimních her nezazní ani jednou.

Účinnost překvapivých návštěv komisařů byla při předchozích hrách v Turíně hodně vysoká. A stejný režim bude nastaven i v Kanadě. "Nulová tolerance," vyhlásil Rogge heslo antidopingového boje.

"Tohle je zbraň na podvodníky," věří šéf MOV. "A taky se chystáme skladovat odebrané vzorky po dobu osmi let. Jako jsme to udělali v Pekingu."

Zpětné testování může proběhnout u vzorků, nad kterými se bude vznášet mrak pochybností. Loni vědci přišli s novým testem, který dokázal odhalit krevní doping CERA. Pět atletů z čínské olympiády včetně šampiona patnáctistovky Rašída Ramzího z Bahrajnu bylo následně diskvalifikováno.

Rogge prohlásil, že dopingoví komisaři by mohli znovu fungovat v součinnosti s vládními organizacemi, jako tomu bylo před čtyřmi lety. Tehdy policie na podnět představitelů výboru provedla razie příbytku rakouského týmu biatlonistů a běžců na lyžích. A našla zakázané prostředky.

"Šest sportovců jsme diskvalifikovali a množství trenérů dostalo doživotní zákaz fungování," dodal Rogge.

Olympijský výbor vyhlásil, že během šestnácti soutěžních dnů uskuteční na dva tisíce odběrů. "Pokud uvidíme, že někomu vzrostl výkon nepřirozenou cestou, budeme se ptát proč," pokračoval Rogge. "A ten sportovec bude náš cíl."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze