Pochvala biatlonovým štafetám. Pro Soči mají Češi další zbraň

Bude mít Ondřej Moravec důvod k radosti i při olympijské štafetě v Soči? | foto: Reuters

10 2014
Štafeta biatlonistek, i bez absentující Vítkové, dojela ve středu na Světovém poháru v Ruhpoldingu nečekaně sedmá. A muži ve čtvrtek dokonce pátí. Pokaždé byli nejlépe střílející štafetou ze všech! Pro hry v Soči se rýsují nové české zbraně, nejméně na boj o Top 6.

Přitom ještě předloni by na ženskou štafetu nikdo nevsadil ani korunu. "Skoro vždy jsme čekali, kdy nás v závodě dojedou o kolo," přiznává kouč Jindřich Šikola.

Loni nastal zvrat. Přesto i tehdy trenér vyznával jasnou strategii: Vítková a Soukalová jedou první dva úseky – a pak děj se vůle Boží. "Tehdy to bylo logické. Chtěli jsme, abychom byli co nejdéle vidět vpředu. Což se dělo. Když vám ostatní ujedou na začátku, ani sebelepší střelec a běžec to nesjede."

Nyní má však kouč k osvědčenému duu konečně dvě další kvalitní ženy. Eva Puskarčíková je českým objevem zimy a Jitka Landová už ve středu nebyla tou dívkou, která psychicky selhala ve štafetě na mistrovství světa v Novém Městě.

"Loni jela tři štafety a třikrát se jí nepovedly," říká Šikola. "Ale už v létě, kdy se stala mistryní světa na kolečkových lyžích, naznačila vzestup. Výkon v Ruhpoldingu byl pro její sebedůvěru důležitý." Trenér si rázem může s rozvržením závodnic na úseky víc hrát. Vítkovou míní na prvním ponechat. "Je nejstabilnější a nejrychlejší střelkyní. Rozjezd je důležitý."

U Soukalové uvažuje o posledním úseku. "Věřím, že když dostane štafetu v kontaktu, bude pro ni schopna urvat pěkné umístění." Zatímco on má o svých čtyřech vyvolených ženách pro štafetu jasno, jeho mužský kolega Ondřej Rybář přemýšlí: Koho k triu Šlesingr, Soukup, Moravec? Zdeněk Vítek od poloviny prosince nezávodí, laboruje s vyhřezlou ploténkou a vrátí se až za týden v Anterselvě. "Jeho start v Soči vidím 50 na 50," říká kouč.

O místo v pětičlenné nominaci na hry dále bojují Krčmář s Krupčíkem. "Michal Krčmář tu odjel štafetu dobře, ale ani Tomáš Krupčík není mimo hru."

V Soči se Rybář dost možná rozhodne o sestavě až den před závodem dle okamžité formy. Co se týče rozvržení úseků, momentálně nepochybuje jen o Moravcovi na čtvrtém, ačkoliv také Šlesingr má blízko k prvnímu. "Bude záležet i na tom, jak komu sednou tratě a jak budou do štafet nasazovat ostatní. Ovšem do první šestky tam jet můžeme!"

Autor:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.Najdete na iDNES.cz