Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O mistrovskou čapku Martikán rychle přišel

18 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Nejsmutnějším medailistou pod žhavým řeckým sluncem je slovenský vodní slalomář Michal Martikán. Po dojezdu závodu kanoistů byl označen jako nejlepší a slávu si začal patřičně užívat. Už v lodi vyměnil helmu za čapku s nápisem "Olympijský vítěz" a takto dekorován dlouhé minuty rozdával rozhovory. Až cestou na dopingovou kontrolu se dozvěděl, že mu rozhodčí dodatečně dopsali dvě trestné vteřiny za dotyk branky. Martikána to stálo zlato...

Martikán proletěl tratí nevídanou rychlostí, svému největšímu soupeři Estanguetovi z Francie ujel o 1,88 vteřiny a v cíli hned začal oslavovat. Samou radostí udělal eskymácký obrat, pak si nasadil červenou kšiltovku, kterou Slováci připravili pro své šampiony, a rozdával úsměvy na všechny strany.

"Nejdřív jsem nemohl uvěřit, že jsem opravdu vyhrál," pronesl, aniž by tušil, že pochybnosti měly být opravdu na místě.

Bylo to jako krutý žert. Martikán odpovídal do kamer, mikrofonů i novinářských bloků a vůbec netušil, že za jeho zády začal nevídaný shon.

"Na chybu upozornili Francouzi. Mišo byl tři minuty v cíli, a my už jsme stížnost intenzivně řešili," uvedl Robert Orokocký, šéftrenér slovenských vodáků.

Kanoista se o problému dozvěděl až o dobrou čtvrthodinu později, když už rozdal všechny mistrovské rozhovory a mířil na dopingovou kontrolu.

"Ten pocit se nedá popsat, bylo to obrovské zklamání," svěřil se pětadvacetiletý slalomář.

Do nepříjemné role předčasně oslavovaného muže dostalo Martikána lidské selhání. "Rozhodčí u sedmé branky hned zvedli cedulku s číslicí dvě, čímž signalizovali dvouvteřinovou penalizaci. Pracovnice, která měla informaci poslat dál, však omylem uvedla nulu," říká slovenský kouč Orokocký.

Nulová penalizace se dostala na světelnou tabuli i do prvních neoficiálních výsledků.

"Šťouch" vestou do levé tyčky sedmé branky byl jen velmi nepatrný a skoro nikdo si ho nevšiml. Snad ani sám Martikán. "Nejsem si žádného dotyku vědom," tvrdil. "Ale často se mi stalo, že rozhodčí ukázali něco jiného, než jsem čekal. Jsou součástí našeho sportu a já je musím akceptovat."

I se stříbrnou medailí se Martikán stal jedním z nejúspěšnějších slalomářů olympijské historie. Na stupních vítězů stál slovenský reprezentant už potřetí. Jako sedmnáctiletý v roce 1996 senzačně získal zlato v Atlantě, kde odsunul na druhé místo českého obhájce Lukáše Pollerta, na minulých hrách v Sydney byl stejně jako dnes druhý za Estanguetem.

Na červenou čepičku "Olympijský vítěz" však v Aténách ztratil nárok. "Někdo mi ji stejně sundal, ani nevím, kam zmizela," řekl zklamaný závodník.

Slovák Michal Martikán a Francouz Tony Estanguet. V cíli sice Francouz svému soupeři gratuloval k vítězství, nakonec si však zlato odvezl domů sám. dodatečná penalizace odsunula Martikána na druhé místo.Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz