Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

O olympiádě se bude bouřlivě diskutovat

21 2007
Praha - Bouřlivé jednání slibuje zítřejší jednání pražského zastupitelstva, na kterém se má definitivně rozhodnout, zda se město bude ucházet o pořadatelství olympijských her v roce 2016. Přes nesouhlas především ze strany Evropských demokratů a Strany zelených se očekává, že vedení města návrh schválí.

Zastupitelé by měli zároveň souhlasit se založením obecně prospěšné společnosti Praha olympijská, která bude kandidaturu organizačně zajišťovat. Magistrát do ní má vložit 15 milionů korun. Společnost má být společným podnikem města a Českého olympijského výboru.

Na zasedání se patrně bude o olympiádě bouřlivě diskutovat. Proti záměru jsou zejména zastupitelé za SNK Evropské demokraty a Stranu zelených, kteří žádali referendum. Kritici tvrdí, že hry se do Prahy nehodí, obávají se také ekonomické ztráty. Zastánci her, zejména z ODS a ČSSD, však mají v zastupitelském sboru převahu.

Kroky k pořadatelství
Olympiáda pro Českou republiku
Červenec 2007 - ČOV má zaslat MOV dopis s přáním pořádat OH.

15. září 2007 - Uzávěrka přihlášek ohledně LOH 2016.

Leden 2008 - Odevzdání dotazníku uchazečů o pořadatelství.

Květen 2008 - MOV na základě vyhodnocených dotazníků provede užší výběr, pět vybraných měst se stane kandidátskými; vytvoření loga s olympijským symbolem.

Listopad 2008 - Závazné prohlášení.

Únor - březen 2009 - Návštěva kandidátského města Hodnotící komisí MOV.

Říjen 2009 - Volba pořadatelského města OH 2016 na zasedání MOV v Kodani.

Pro kandidaturu na OH 2020 jsou všechny termíny o čtyři roky posunuté.

Pražský magistrát si již dříve nechal zpracovat studie, podle kterých by hlavní olympijská sportoviště mohla stát v Letňanech. Využilo by se budoucí kamenné výstaviště. Ve hře je ale i rekonstrukce strahovského stadionu.

Podle ekonomické studie by organizace her přišla zhruba na 136 miliard korun a v celkovém součtu by přinesly České republice zisk 25 miliard korun. Dalších asi 490 miliard korun by stála nutná dopravní a jiná infrastruktura, kterou však ČR potřebuje i bez her.

Ekonomičtí analytici jsou však poměrně skeptičtí. Říkají, že hry by mohly dočasně pomoci růstu hospodářství a udělaly by zemi velkou reklamu. Na druhou stranu by se ale investice nemusely vrátit. Žádný ekonomický zázrak odborníci od olympiády neočekávají. Velkými zastánci konání her v metropoli jsou z pochopitelných důvodů zástupci cestovních kanceláří.

Olympijské soutěže by se podle studií neodehrávaly pouze v metropoli, ale i v dalších krajích. Například jachting by byl na Lipně, dráhová cyklistika v Brně, kanoistika v Račicích, mimo Prahu by se konaly i některé zápasy fotbalového turnaje.

Pokud zastupitelstvo záměr schválí, bude to první z řady dalších kroků na dlouhé cestě k tomu, aby se Praha opravdu stala kandidátským městem. Bude muset například získat podporu od vlády, nevylučuje se ani celostátní referendum. Mezinárodní olympijský výbor vybere zúžený počet uchazečů na podzim 2008, o rok později zvolí pořadatelské město. Očekává se, že o hry v roce 2016 se budou ucházet mimo jiné některé velké americké město, Paříž a Tokio.

Politici, odborníci i pozorovatelé neočekávají, že by česká metropole pořadatelství olympiády v roce 2016 získala. Současnou snahu města pokládají za přípravu kandidatury na hry v roce 2020, kdy by Praha mohla mít větší šanci.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze