Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O olympijské hry 2016 válčí americký prezident Obama, král i premiéři

Manželka amerického prezidenta Michelle Obamová dorazila do Kodaně, kde má podpořit kandidaturu Chicaga na olympijské hry 2016. Její muž přiletí do dánské metropole v pátek. | foto: AP

1 2009
"Být, či nebýt," rozmýšlel kdysi dánský princ Hamlet. "Jet, či nejet," dumal nyní americký prezident Obama. Pak se rozhodl: Pojede! Kvůli Chicagu až do Kodaně. Stane se prvním prezidentem USA v historii, jenž podpoří kandidaturu na olympijské hry přímo v dějišti voleb. Navzdory ostré kritice, kterou si za to vysloužil od republikánů.

Původně mínil vyslat jen manželku Michelle. "První dáma" přistála v dánské metropoli včera. Reportérům čekajícím na letišti neřekla ani slovo. O to usilovněji hovoří při lobbingu u členů MOV. Zítra se k ní na otočku připojí Obama.

V kodaňském Bella Center se volí dějiště her 2016. V závodě o ně zůstali čtyři silní finalisté: Chicago, Madrid, Rio de Janeiro a Tokio. Jasný favorit neexistuje. Podle odborných stránek GamesBids.com má největší šance Rio, podle mnoha sázkových kanceláří Chicago.

Obama může být jazýčkem na vahách. "Věřím, že jeho osobní přítomnost přinese Chicagu minimálně jeden hlas. A o vítězi těchto voleb mohou rozhodnout jeden dva hlasy," říká Robert Livingstone, producent serveru GamesBids.com.

Volby OH 2016

Kde? V Kodani na zasedání MOV.
Kdy? Zítra. Vítěze poznáme okolo 18.30.
Kdo proti komu? Do závěru voleb postoupily Chicago, Madrid, Rio de Janeiro a Tokio. Už loni byly vyřazeny Dauhá, Praha a Baku.
Jak? Volí 115 členů MOV včetně Jana Železného. V každém kole vypadne kandidát s nejméně hlasy, pokud některé město nezíská nadpoloviční většinu.

Bitvy o olympiády se na počátku 21. století stále více proměňují i v kolbiště politických gigantů. Tony Blair přispěl v Singapuru 2005 k senzačnímu vítězství Londýna nad favorizovanou Paříží – a nad prezidentem Chirakem, pro nějž byla prohra s "nenáviděnými Angličany" jednou z posledních ran, jež srazily jeho popularitu k bodu mrazu.

Intervence moci v podání Vladimira Putina pak podle expertů rozhodla o těsném ruskému triumfu v boji o zimní hry 2014. Právě on k projektu "Soči 2014" přitáhl největší ruské byznysmeny. On přesvědčoval africké delegáty, pro něž jsou lyže jen nebezpečně vratkým nástrojem.

Také letos nasazují kandidáti nejvyšší politické šarže. Tokio má v Kodani premiéra Hatojamu i korunního prince Naruhita. Madridský štáb přivezl premiéra Zapatera, krále Juana Carlose i královnu Sofii.

Brazilský prezident Luis Inacio Lula da Silva lobbuje ve jménu zvolení Ria: "Pro jiné země by to byla jednoduše další olympiáda, pro Brazílii by šlo o událost, která razantně zvýší sebeúctu celého národa. Žádný z našich soupeřů olympiádu bezpodmínečně nepotřebuje. My ano!"

Obama se nejprve z voleb omluvil prací na zdravotnické reformě a napsal členům MOV jen dopis plný patetických slov. Později pochopil, že pouhý dopis může být málo. Navíc on sám potřebuje velké vítězství, třeba i to olympijské. Dorazí tedy. Že tím pádem zanedbá práci na důležitých reformách? "Cestu tam a zpět strávím v letadle studiem státních dokumentů," vzkazuje kritikům.

Kde by podle vás měly být olympijské hry 2016?

celkem hlasů: 4650

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 2. října 2009. Anketa je uzavřena.

Madrid 2086
Rio de Janeiro 1597
Chicago 675
Tokio 292
Autor:


Další z rubriky

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz