Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O osudu zaujaté rozhodčí se teprve rozhodne

23 2002
Salt Lake City - Až v dubnu rozhodne Mezinárodní bruslařská unie ISU o osudu francouzské rozhodčí Marie-Reine Le Gougneové, jež sehrála hlavní roli ve skandálu s výsledky olympijské soutěže sportovních dvojic v Salt Lake City. Na odložení případu, do kterého je po výslechu rozhodčí 'namočen' i šéf francouzského svazu Didier Gailhaguet, se v pátek dohodla rada ISU.

"Do té doby budou mít všechny zainteresované osoby příležitost se k případu obšírně vyjádřit. Počítáme s dalším výslechem," píše se v oznámení ISU s tím, že nadále platí předběžné vyloučení francouzské sudí ze sboru rozhodčích. Vedením vyšetřování případu byl pověřen viceprezident ISU Gerhard Zimmermann.

Čtyřicetiletá sudí po kontroverzním rozuzlení volných jízd sportovních dvojic přiznala, že byla při hodnocení soutěžících vystavena tlaku a v této souvislosti obvinila Gailhagueta.

Soutěž vyhráli Rusové Jelena Běrežná a Anton Sicharulidze, ačkoli ve volné jízdě chybovali, zatímco Kanaďané Jamie Saleová a David Pelletier zajeli bezchybně.

Na nátlak médií zahájila Mezinárodní bruslařská unie vyšetřování, v němž vyšlo najevo, že Le Gougneová hodnotila zaujatě. Podle neověřených spekulací hlasovala pro ruský pár výměnou za to, že později ruská sudí 'pomůže' francouzskému tanečnímu páru Marina Anissinová, Gwendal Peizerat.

Bruslařská unie ji vyloučila pro podezření ze zaujatosti ze sboru rozhodčích a MOV udělil Kanaďanům dodatečně také zlaté medaile. 

Zatímco případ zaujatého rozhodování se bude řešit až v dubnu, protest ruské výpravy proti výsledkům soutěže žen smetla ISU již po několika hodinách ze stolu.

Zamítnutí protestu proti druhému místu Iriny Slucké spojeného se žádostí o udělení druhé zlaté medaile oznámila švédská rozhodčí Britt Lindgrenová. 

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz