Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O sport je v Brně velký zájem, říká primátor

16 2004
Brno - Primátor Petr Duchoň má spolu se svými kolegy z brněnské městské rady smělý plán. Chce, aby Brno spolupořádalo v roce 2016 či 2020 s Prahou olympijské hry. Samozřejmě za okolností, že je Česko vůbec získá. "Je jasné, že to není běh na krátkou trať a úspěšnost při žádosti o pořadatelství takové velkolepé akce je relativně nízká," prohlásil Duchoň.

"Já osobně jsem například přesvědčen, že by se to mohlo spíše jak v roce 2016 podařit v roce 2020. Pokud se to stane, je pro naše město spoluúčast na jejich pořádání zcela zásadní".

* V čem je to zásadní?
Jsem přesvědčen, že je v převážné většině případů pořádání olympijských her obrovským rozvojovým impulsem pro město, které se jich ujme. Příkladem může být Barcelona. Po olympiádě se stala úplně jiným městem, než byla do té doby. Toto vrcholné sportovní klání ji pozvedlo a dostalo na jedno z nejatraktivnějších míst v Evropě. A přesně o to jde i nám. Chceme, aby se na Brno upozornilo. A olympijské hry by mu pomohly i jinak než jen tím, že by zde vyrostlo mnoho sportovišť, která zde zatím chybí. A ta by samozřejmě po skončení her zůstala.

* Jak velkým dílem by se mělo město spoluúčastnit? Někteří vaši kolegové hovořili o tom, že byste si přáli poloviční podíl na pořádání všech disciplín.
Můžeme si sice přát, aby náš podíl mohl být stejně veliký, jako má Praha. Ale přiznejme si, Praha je město jiné kategorie a nepochybně má i lépe vybudovanou potřebnou infrastrukturu.

* Přesto do spoluúčasti chcete jít. Co může tedy Brno nabídnout?
Může nabídnout svoji infrastrukturu a zkušenosti. Uvážíme-li, že jde o sportovní podnik, je důležitá sportovní infrastruktura, která by již v těch letech měla být vybudována. V té době už budeme mít fotbalový stadion, dvě kryté haly pro míčové sporty, starší i novou střelnici, sportovní areál na Srbské ulici. Po určitých úpravách by se pak dala využít i řada dalších sportovišť. A máme tu i ubytovací infrastrukturu. Máme hotely všech typů. A taky letiště, přijatelné silniční spojení s Prahou a Vídní.

* Není to trochu málo?
Samozřejmě je, ale pokud bychom olympijské hry spolupořádali, nemuseli bychom vše zaplatit pouze z peněz z městského rozpočtu, ale také ze státních peněz.

* Máte už pro tento účel vypracovaný sportovní generel jako Praha?
Nemáme. Za to je zpracován návrh koncepce tělovýchovy a sportu. V souvislosti s olympijskými hrami by se samozřejmě zpracovala i alternativní studie podobná té, kterou má Praha.

* Už jste o tom s někým oficiálně hovořil?
Zatím jsem tuto myšlenku nastínil pražskému primátorovi a on ji vzal na vědomí.

* Takže oficiálně jste zatím o spoluúčasti Brna nejednali?
Myslím si, že nejdříve oslovíme Český olympijský výbor.

* Které disciplíny byste vy sám v Brně rád uvítal?
Samozřejmě ty divácky nejatraktivnější. Ale je naprosto předčasné o tom takhle mluvit.

* Jste si vědomi i rizik takové sportovní show?
Samozřejmě, a i ta budeme vyhodnocovat. Nemyslím si ale například, že by se sportoviště, která zde postavíme, později nevyužívala. V Brně je o sport velký zájem.

Autoři:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz