Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oba páry se na nejvyšším stupni bavily

18 2002
Salt Lake City - Čtyři krasobruslaři se museli v neděli večer vměstnat na nejvyšší stupínek při opětovném vyhlašovaní vítězů olympijské soutěže sportovních dvojic. Jamie Saleová a David Pelletier z Kanady dodatečně obdrželi zlaté medaile. Byly jim uděleny po přehodnocení výroku rozhodčích. První místo tak Kanaďané sdílejí s původními vítězi, ruskou dvojicí Jelena Běrežná, Anton Sicharulidze. "Musíme se tomu smát. Je to legrační, nikdy nic podobného asi už nezažijeme," prohlásila dojatá Saleová krátce po vyhlášení. "Je to velký moment. Jsem moc rád, že už je to konečně všechno za námi," ulevil si Sicharulidze.

Členové exekutivy Mezinárodního olympijského výboru přijali návrh Mezinárodní bruslařské unie (ISU), aby byly po skandálu kolem domlouvání výsledků předem a nátlaku na rozhodčí dodatečně vyhlášeny dva vítězné páry. Předseda ISU Ottavio Cinquanta byl slavnostnímu ceremoniálu přítomen a krasobruslařům pověsil zlaté
medaile na krk.

Vzájemná nevraživost je tak po týdnu zapomenuta. Saleová s Běrežnou vystoupily na nejvyšší stupínek ruku v ruce, jejich partneři spolu v té chvíli podle očitých svědků rozmlouvali jako nejlepší přátelé.

Přesto: z tváří Kanaďanů se při ruské hymně daly vycítit pochybnosti. A naopak. Jakmile však začala hrát píseň "O Canada", oči Saleové se zalily slzami a Pelletier se naopak do široka rozesmál. "Bylo to lepší, než jsem čekal," prohlásil Pelletier.
"Dostali jsme se do historie. Byly to velmi těžké dny, ale už je to za námi a my se budeme radovat ze zlatých medailí," uvedl. "A doufáme, že už to nikdy znovu nebudeme muset prožívat," dodal.

Po odeznění hymen všichni čtyři krasobruslaři zvedli ruce a zamávali divákům. Pelletier okamžitě pogratuloval Sicharulidzemu, jejich partnerky se objaly. Pak se všichni křížem chytili za ramena, jako by byli největšími přáteli, a rozdali si dárky.
"Všichni jsme prožili těžké chvíle a jsme všichni moc rádi, že je to za námi," vysvětlovala Saleová, která s Pelletierem žije.

Kanadský pár původně skončil na druhém místě nejtěsnějším poměrem hlasů rozhodčích 4:5. Výkonný výbor MOV však později anuloval hlas francouzské sudí Marie-Reine Le Gougenové, na niž měl být údajně vyvíjen tlak. Obě dvojice proto obdržely po čtyřech hlasech a staly se tak společnými vítězi; Le Gougneová
byla vyloučena z řad rozhodčích.

"Je to sice východisko z této nezvyklé situace, ale ne z problému," komentoval řešení předseda Ruské bruslařské federace Valentin Pisejev.

Zástupci ISU hodlají co nejdříve svolat mimořádné jednání, na němž chtějí změnit systém rozhodování soutěží. Pomoci by jim k tomu paradoxně mohla suspendovaná francouzská sudí Le Gougneová, která požádala vedení ISU, aby mohla na oficiální půdě vyslovit svou verzi celého případu.

"Sudí by měli rozhodovat pod hlavičkou ISU, nikoli pod hlavičkou národních federací," navrhl jedno z východisek Cinquanta. "Musíme omezit vztahy rozhodčích a jednotlivých federací na minimum," dodal.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz