Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obě veslařské posádky uspěly v kvalifikaci

15 2004
Lucern - Dvojskif lehkých vah Michal Vabroušek, Václav Maleček i čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Petr Vitásek, Jan Schindler a Jakub Makovička uspěly v dodatečné kvalifikaci v Lucernu a pojedou na olympijské hry. Celkem tak bude české veslování v Aténách reprezentovat sedm posádek.

Pěticie lodí si postup do Řecka zajistila již na loňském mistrovství světa.

Čtyřka bez kormidelníka potvrdila na jezeře Rotsee skvělou formu z druhého závodu Světového poháru v Mnichově i nedělní kvalifikace a finálovou jízdu bezpečně vyhrála. Posádka pražské Dukly kontrolovala první místo od startu až do cíle a po dvou kilometrech měla na druhé Chorvaty náskok téměř dvě vteřiny. 

Stejně jistě si vedli i Vabroušek s Malečkem, kteří sice skončili druzí, ale vzhledem k tomu, že do Atén se kvalifikovaly čtyři dvojice, nebylo o jejich úspěchu pochyb. Češi nestačili stejně jako v nedělní rozjížďce jen na nejrychlejší Američany Steva Tuckera a Grega Ruckmana.

"Jsme samozřejmě naprosto spokojeni a nadšeni. Byly to ale ohromné nervy. Takový závod, kdy se jede o vše a neúspěch znamená ztrátu čtyřleté práce, se totiž nikdy jindy nejezdí," uvedl nadšený reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška. I přes ideální průběh dodatečné kvalifikace byli podle něj čeští veslaři před finále nervózní. "Všichni si totiž byli vědomi, že stačí maličké zaváhání a je po všem," podotkl.

Toho si byl vědom i Vabroušek, který ve stejném závodě před čtyřmi roky s kolegou Malečkem neuspěl a v Sydney pak oba chyběli. "Z tehdejších chyb jsme se poučili. Je ale také pravda, že tehdy byla ve hře dvě místa a jedno měli prakticky rezervované Poláci, kteří se pak stali i olympijskými vítězi," upozornil Vabroušek.

Ani letos nechyběli v Lucernu favorité pro Atény, tentokrát Američané. "I oni pojedou na olympiádě o medaile a měli tak jedno místo prakticky rezervované. Na zbývající tři ale byli čtyři uchazeči a my jsme rádi, že jsme naplnili papírové předpoklady," oddechl si jediný český mistr světa. Česká posádka už v sezoně totiž úterní soupeře porážela.

"Je to ale sport a i dnes se několikrát stalo, že favorit vůbec nepostoupil. Vyhořela zde i rumunská osma, která měla patřit mezi medailové adepty v Aténách. Pro nás to dopadlo dobře," dodal spokojeně Vabroušek. Loni v italském Miláně se na olympiádu kvalifikoval skif mužů i žen, dvojskif, dvojka bez kormidelníka a párová čtyřka. Jmenovité složení posádek je sice obecně známé, v příštím týdnu je ale musí oficiálně potvrdit vedení domácího veslařského svazu. 

Všech pět posádek se představí při třetím dílu Světového poháru, který se v Lucernu uskuteční od čtvrtka. Dnes úspěšné lodě mezi nimi nejspíš nebudou. "Dvojskif pravděpodobně odjede domů, protože kluci jsou unavení. U čtyřky uvidíme, máme ještě dva dny na regeneraci. Momentálně to ale není důležité. Hlavní je, že postoupili na olympiádu," dodal Panuška.

Autor:


Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...Najdete na iDNES.cz