Obr se plazil jako Meresjev

11 2004
Atény, Praha - Poslyšte příběh zápasníka Rulona Gardnera, který přijel do Atén obhajovat zlato. To je americký biják jako z dílny bratří Coenů. Před dvěma lety měl nehodu v horách ve Wyomingu, kde se na sněžném skútru zřítil do propasti. Osmnáct hodin tu strávil na hranici bezvědomí v pětadvacetistupňovém mrazu.

Až pak se s mnoha zraněními doplazil šest kilometrů sněhem za záchranou. Jako ruský letec Meresjev, hrdina knihy Příběh opravdového člověka.

„Už jsem se loučil s nohama, ale ne se životem,“ vzpomíná. Přišel jen o omrzlý prst na pravé noze. Pro zápasníka však důležitý bod rovnováhy.

Na jaře před americkou olympijskou kvalifikací boural na motorce. Jel bez přilby a zlomeného zápěstí si všiml až po třech dnech při basketbalu. „Trošku mi tam vrže, ale cítím se dobře,“ směje se stodvacetikilový pořez třem titanovým svorkám v kosti.

A kvalifikaci před Atlantou 1996 nestihl o 22 vteřin, protože si převazoval ránu na noze...

Do historie zápasu se však nezapsal zásluhou těchto eskapád. Před čtyřmi lety v Sydney sesadil neporazitelného ruského cara Karelina v nejdramatičtějším zápase všech dob.

Karelin do té doby vyhrál 63 duelů včetně tří olympijských finále. Prohra ho poslala do důchodu. „Nejsem zklamaný, že v Aténách chybí,“ zubí se dvaatřicetiletý Gardner.

Měl zajímavé dětství. Je nejmladší z devíti potomků, kteří vyrostli na farmě Alton ve Wyomingu. Už od šesti let měl na starosti stádo šedesáti krav.

Vyvést na pastvu, dvakrát denně podojit. Mezitím si mohl odskočit do školy. Do postele se dostal až po půlnoci. A nakonec vystudoval univerzitu. Ale jen díky zápasu.

Autoři:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...Najdete na iDNES.cz

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat