Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrana hořela, musí se zlepšit

14 2000
B r i s b a n e - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Američané dvanáctkrát vystřelili přímo na branku, zahrávali jedenáct rohů, útok za útokem se valil na českou obranu, která nestíhala soupeře zastavovat ani fauly. Olympijská premiéra fotbalistů se nevydařila, čelili obrovskému tlaku, ale nakonec s velkým štěstím a vypětím sil získali bod za remízu 2:2. Co se stalo s tou vyhlášenou čtyřčlenou obrannou linií Česka? V prvním olympijské bitvě propadla. "Na videu jsme viděli, že Američané jsou nebezpeční a rychlí. Ale takový strašný rozdíl mezi videem a skutečností jsem nečekal," řekl střední obránce Roman Lengyel.

"Vždyť my věděli, co máme proti jejich útočníkům dělat, že mají moc místa, ale prostě jsme je nedokázali uhlídat. Nestačili jsme jim." Trenér Brückner během úvodních dvaceti minut dvakrát prudce vyskočil z lavičky, aby zařval na obránce, jak mají hrát. Málo platné: za chvíli se Wolff prohnal kolem Lengyela a Albright dal na 1:0.

"Naši beci nezvládali základní úkoly, soupeř se bez problémů dostával i do naší zavřené obrany," říkal Karel Brückner. Při tiskové konferenci seděl zasmušile na barové židličce a smutně vyprávěl, co se mu nelíbilo. Těšil ho snad jen konečný výsledek... Český tým nestíhal v dynamice, rychlosti, v pohybu. Hráči spíš odkopávali míč, než aby vymýšleli vlastní akce. Jenže balon se k české brance vracel jako bumerang.

"Oni se výborně doplňovali a my se těžko dávali do kupy," pravil levý obránce Radoslav Kováč. Trenér Brückner křičel z lavičky, seč mohl. "Já křičel a dával pokyny: byly taktické i emocionální. Nechtěl jsem prohrát, tak jsem na lavičce dělal, co jsem mohl," vysvětlil kouč. Když Jankulovski vyrovnal na 1:1, Brückner přivolal k lavičce pravého beka
Lukáše Doška a pořádně ho seřval, jak špatně v prvním poločase brání.

"Oba americké góly šly přes pravou stranu, nestíhali jsme stíhat bránit od záložníků," vysvětloval Adam Petrouš, další z obránců. Co jeho slova o taktice znamenala? Tedy: Lukáš Došek se musel vytáhnout na místo záložníka Sionka, který se špatně vracel, tím vznikla mezera v defenzivě, do které pak nasprintovali výborní američtí útočníci Wolff a
Casey, hráč univerzitního týmu Portlandu, který byl proti Česku nejlepší na hřišti.

Obrana se musí zlepšit, to ví po olympijské premiéře každý z českých fotbalistů. Pokud se to nestane, nejspíš by mužstvo vypadlo už ve skupině, což by znamenalo propadák. Pozítří se hraje proti Kuvajtu, asi nejslabšímu soupeři ve skupině. Česko musí vyhrát, aby se přiblížilo čtvrtfinále.

Dnes po ráno australského času se výprava stěhovala z Canberry do Brisbane. Ubytovala se v hotelu Novotel v centru rušného města a čeká, až se k večeru vydá sledovat zajímavý zápas Brazílie - Slovensko. "Náladu nám pokazily jen problémy s bagáží. Do hotelu nedorazila," říkal vedoucí olympijského týmu Petr Fousek.

Autor:


Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz