OBRAZEM: Londýn 1948 - Létající Holanďanka a první zlato Zátopka

24 2012
Byly to skromné hry. V Londýně, ještě stále poznamenaném následky druhé světové války, nevyrostlo kvůli olympijským hrám v roce 1948 žádné nové sportoviště. Ale kolik se zrodilo hrdinů! Sportovní svět okouzlila zejména "létající Holanďanka" Fanny Blankersová-Koenová a zlatou olympijskou sbírku založil Emil Zátopek.

Když na plochu stadionu ve Wembley vkročila jako poslední z 59 zúčastněných výprav reprezentace Velké Británie, 85 000 diváků v hledišti ji přivítalo bouřlivým potleskem.

Král Jiří VI. z čestné lože všem 4 105 zúčastněným olympionikům nenápadně pokynul a zakrátko pronesl zahajovací formulku her XIV. olympiády.

Do dějin se první poválečné hry zapsaly coby skromné a politické. Vzhledem ke složité poválečné situaci nevyrostlo v Londýně žádné nové sportoviště, účastníci olympijských her dokonce ani nebydleli v olympijské vesnici. Většina prožila hry na kolejích.

Část výprav kromě sportovního náčiní přibalila na cestu do Londýna jídlo a pití, zúčastněné země tak pomohly londýnským organizátorům.

Pod pěti kruhy chyběli zástupci Německa a Japonska, agresorů druhé světové války - Mezinárodní olympijský výbor je nepozval. Reprezentanti Sovětského svazu zase dostali "stop" od vlastních představitelů v čele se Stalinem. A vedoucí družstva československých gymnastek Marie Provazníková využila sportovní svátek coby prostředek k emigraci. Do Československa se už nevrátila... 


Hvězdou prvních olympijských her po dvanáctileté pauze se stala "létající Holanďanka" Fanny Blankersová-Koenová. Třicetiletá matka tří dětí získala v britské metropoli čtyři zlaté olympijské medaile - v bězích na 100 m, 200 m, 80 m překážek a 4x100 m.

Československý sport slavil začátek zlatého olympijského kralování Emila Zátopka. Legendární vytrvalec získal první zlatou olympijskou medaili na stadionu Wembley v běhu na 10 000 m. A jako bonus přidal stříbro na poloviční trati.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Najdete na iDNES.cz