OBRAZEM: Oprýskaná omítka, kolem caparti. Tak se rodí olympijský vítěz

1 2012
Ze stěn se olupuje zelená omítka, areál je starý a unavený. Zatímco elita sportovního světa ladí na vrchol tohoto roku - olympiádu v Londýně - ve špičkových zařízeních, další stovky nadějí jsou nuceny vystačit si s méně honosnými kulisami. Třeba mongolský zápasník Mandakhnaran Ganzorig.

Tělocvična v Ulánbátaru, kde se asijský šampion připravuje na bitvu na londýnských žíněnkách, připomíná něco, co využíval Rocky Balboa ve své cestě na světový trůn. Ta tělocvična už určitě zažila lepší časy.

Skupinka dětí si hraje na prastarém posilovacím stroji, šplhá po lanech a stydlivě se opírá o stěnu a napodobuje svého hrdinu - Ganzoriga. Nevelký, ale svalovitý 25letý zápasník, co měří jenom 165 centimetrů, nejdřív vede rozcvičku svých parťáků, pak si vyrazí ke gymnastickým kruhům, aby si cviky uvolnil ramena.

Zatímco děti vyběhnou na druhou stranu tělocvičny hrát basketbal, Ganzorig se válí po žíněnkách se svými sparingpartnery za bedlivého dozoru kouče. Před pár lety byl možná i on jedním z těch capartů, co koukali na své zkušenější kolegy.

Zápas je vedle ovládání koně a lukostřelby jedna ze tří nejdůležitějších mongolských aktivit. I Čingischán ve 13. století považoval zápas za nejideálnější nástroj, jak udržet fyzičku své dobyvatelské armády.

Možná i proto vzešlo osm z devatenácti olympijských medailí Mongolska, které na olympijských hrách startuje od roku 1964, právě ze žíněnek.

Ganzorig získal předloni zlato na Asijských hrách v kategorii do 60 kilogramů. Teď doufá ve stejný výsledek v Londýně, kde zlaté medaile budou mít pro Mongolce speciální význam - kov na výrobu 4 700 medailí byl z velké části těžen právě v mongolských dolech v poušti Gobi.

"Získat zlato je mou největší ambicí," svěřil se Ganzorig agentuře Reuters. "A vyhrát jednu, která by obsahovala mongolské zlato, by byl bonus."

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Najdete na iDNES.cz