Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

OBRAZEM: Vyčerpání, kolaps a smutek. Londýn 1908 končil diskvalifikací

23 2012
Původně se měly ty hry konat v Římě, jenže zkázonosná erupce Vesuvu plány změnila. Místo olympiády putovaly všechny prostředky do rekonstrukce zničené Neapole a pořadatelství čtvrtých olympijských her novodobé historie v roce 1908 získal Londýn. Odstartovala tak jeho cesta do historie - britská metropole se zanedlouho stane prvním městem, které sportovní svátek uvidí potřetí.

Mezinárodnímu olympijskému výboru tehdy vládl baron De Coubertin, bojovat o úspěch ve 22 sportech přijelo 22 výprav, ta československá ale ještě chyběla.

Olympijský stadion, na němž se odehrávaly atletické soutěže, měl uprostřed postavený plavecký a skokanský bazén. Největší slávu v soutěžích urval domácí tým, který s 56 zlatými medailemi vyhrál pořadí národů.

A vůbec poslední medaili her získal americký vytrvalec Johnny Hayes v maratonu, ačkoliv původně se do cíle dostal jako první Ital Dorando Pietri. Nejslavnější moment her totiž skončil diskvalifikací.

Závod se konal 24. července 1908, na britské poměry byl horký den. Do boje odstartovalo 56 závodníků, výstřel z pistole zazněl tři minuty po půl třetí.

Pietri se na vrchol své kariéry připravoval náramně tvrdě, ale svůj závod začal relativně pomalu. Ve druhé půli však tempo nakopl a na 32. kilometru se dostal až na druhou pozici, čtyři minuty za Jihoafričana Hefferona. Když se pak dozvěděl, že Hefferon je v krizi, zrychlil ještě víc, a když zbývaly tři kilometry do cíle, prodral se na první místo.

Jenže nezměrné úsilí a ubíjející vedro si vybraly svoji daň, dva kilometry od olympijského zlata ucítil Pietri extrémní únavu, dehydrataci, a když dorazil na stadion, kde sedělo 75 tisíc fanoušků, vydal se dokonce opačným směrem.

Rozhodčí ho otočili a poslali tím správným směrem, jenže on vyčerpáním poprvé upadl. Za asistence pořadatelů vstal, jenže pak se skácel ještě čtyřikrát a pokaždé mu na nohy někdo musel pomáhat. Nedaleko cílové pásky ho dva pořadatelé - Jack Andrew, rozhodčí závodu, a doktor Michael Bulger, hlavní lékař dne - znovu zachránili před dalším kolapsem, podepřeli ho a dopomohli mu do cíle.

Posledních 350 metrů zdolával Pietri deset minut, do cíle se dopotácel v čase 2 hodiny 54 minut a 46 sekund. Ale s vědomím, že se stal olympijským vítězem.

Nadšení mu však vydrželo sotva chvíli. Druhý v cíli Američan Hayes podal protest, který skončil Pietriho diskvalifikací a pozlacený pohár nakonec z rukou královny Alexandry převzal americký maratonec.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
Ford Transit 2.2/92kw L2H3...
Ford Transit 2.2/92kw L2H3...

r.v. 2013, naj. 396 000 km, diesel
216 590 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze