OBRAZEM: Vyčerpání, kolaps a smutek. Londýn 1908 končil diskvalifikací

23 2012
Původně se měly ty hry konat v Římě, jenže zkázonosná erupce Vesuvu plány změnila. Místo olympiády putovaly všechny prostředky do rekonstrukce zničené Neapole a pořadatelství čtvrtých olympijských her novodobé historie v roce 1908 získal Londýn. Odstartovala tak jeho cesta do historie - britská metropole se zanedlouho stane prvním městem, které sportovní svátek uvidí potřetí.

Mezinárodnímu olympijskému výboru tehdy vládl baron De Coubertin, bojovat o úspěch ve 22 sportech přijelo 22 výprav, ta československá ale ještě chyběla.

Olympijský stadion, na němž se odehrávaly atletické soutěže, měl uprostřed postavený plavecký a skokanský bazén. Největší slávu v soutěžích urval domácí tým, který s 56 zlatými medailemi vyhrál pořadí národů.

A vůbec poslední medaili her získal americký vytrvalec Johnny Hayes v maratonu, ačkoliv původně se do cíle dostal jako první Ital Dorando Pietri. Nejslavnější moment her totiž skončil diskvalifikací.

Závod se konal 24. července 1908, na britské poměry byl horký den. Do boje odstartovalo 56 závodníků, výstřel z pistole zazněl tři minuty po půl třetí.

Pietri se na vrchol své kariéry připravoval náramně tvrdě, ale svůj závod začal relativně pomalu. Ve druhé půli však tempo nakopl a na 32. kilometru se dostal až na druhou pozici, čtyři minuty za Jihoafričana Hefferona. Když se pak dozvěděl, že Hefferon je v krizi, zrychlil ještě víc, a když zbývaly tři kilometry do cíle, prodral se na první místo.

Jenže nezměrné úsilí a ubíjející vedro si vybraly svoji daň, dva kilometry od olympijského zlata ucítil Pietri extrémní únavu, dehydrataci, a když dorazil na stadion, kde sedělo 75 tisíc fanoušků, vydal se dokonce opačným směrem.

Rozhodčí ho otočili a poslali tím správným směrem, jenže on vyčerpáním poprvé upadl. Za asistence pořadatelů vstal, jenže pak se skácel ještě čtyřikrát a pokaždé mu na nohy někdo musel pomáhat. Nedaleko cílové pásky ho dva pořadatelé - Jack Andrew, rozhodčí závodu, a doktor Michael Bulger, hlavní lékař dne - znovu zachránili před dalším kolapsem, podepřeli ho a dopomohli mu do cíle.

Posledních 350 metrů zdolával Pietri deset minut, do cíle se dopotácel v čase 2 hodiny 54 minut a 46 sekund. Ale s vědomím, že se stal olympijským vítězem.

Nadšení mu však vydrželo sotva chvíli. Druhý v cíli Američan Hayes podal protest, který skončil Pietriho diskvalifikací a pozlacený pohár nakonec z rukou královny Alexandry převzal americký maratonec.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz