Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme slyšet špatné zprávy. Jak čeští sportovci odlétali do Ria

25 2016
Dámy a pánové, držte si klobouky, odlétáme! Prvních deset českých sportovců se v neděli pozdě večer vydalo do dějiště olympijských her. Na palubě speciálu na letišti v pražských Kbelích seděli zástupci vodních sportů. Medailové ambice mají v Riu slalomáři Kateřina Kudějová a Jiří Prskavce.

Klobouky, které jsou součástí olympijské kolekce, si Češi šetří zřejmě až na slavnostní zahájení. Do odbavovací haly přicházeli s trikem, na němž svítí pestrobarevný nápis CZECH REPUBLIC.

Místo předpokládaných obav z viru zika, vysoké kriminality či dalších nedostatků v dějišti olympiády téměř všichni odcestovali s dobrou náladou.

„Těším se,“ zněla nejčastější odpověď. Na atmosféru na závodištích, na olympijskou vesnici, na setkání s ostatními sportovci... Každý si našel něco.

Kajakář Prskavec působil nejvíc nadšeně. „Hrozně se těším. Speciálem jsem ještě neletěl a prý je to velká věc, tak jsem zvědavý. Jen tak se tam nikdo nedostane,“ smál se.

Odlet do Ria

Kdo byl na palubě?

Jana Pechanová, Simona Baumrtová, Jan Micka, Martina Moravčíková, Pavel Janeček, Barbora Seemanová, Lucie Svěcená a Barbora Závadová (všichni plavání)

Kateřina Kudějová, Jiří Prskavec (vodní slalom)

Celkem má nyní v Riu účast jistou 106 českých sportovců. Většina z nich odletí do Ria 4. srpna, tedy den před oficiálním zahájením her. Další odlety jsou naplánovány na 29. července, 8. a 13. srpna.

Do Kbel dorazil v náruči s bílým psíkem Šérinkou, která však svému páníčkovi musí fandit na dálku.

„Dostal jsem ho až sem na letiště, což by teda prý také neměl, ale dál už mi ho nepustili, nebyl schválený,“ vysvětlil Prskavec.

Dobře naladěného mladého muže evidentně nerozházely zprávy z Ria, třeba ta nejčerstvější o tom, že Australané se odmítli ubytovat v olympijské vesnici kvůli špíně a spoustě technických nedostatků.

„Zatím to nemůžu posoudit. Doufám, že náš barák bude naprosto v pořádku. Jídelna vypadá podle videa obrovská. Vir zika by tam neměl být určitě, proti komárům to tam vykuřovali,“ řekl Prskavec.

Beze strachu míří do Ria také šestnáctiletá plavkyně Barbora Seemanová. „Nechci slyšet špatné zprávy, těším se, jak to tam bude vypadat, doufám, že komárů tam moc nebude, když je v Brazílii zimní období. Ale nebojím se toho, repelenty mám. Udělala jsem co možná největší opatření, aby se mi nic nestalo,“ popisovala Seemanová.

Olympiáda v šestnácti místo dovolené s rodiči

Mohla být s rodinou na dovolené na řeckém Zakynthosu, místo toho letí jako nejmladší člen české výpravy na olympiádu. „Nevím, jak popsat ten pocit. Spousta lidí mi říká, že je neuvěřitelné jet v šestnácti na olympiádu, a já si to teď čím dál víc uvědomuju.“

Starší a zkušenější kolegové z bazénu si jí dobírali, že bude jako benjamínek party muset opékat buřty. „Ale zatím jsem takové tresty neměla,“ usmála se Seemanová.

Fotogalerie

No ale - za trest může být pro české sportovce klidně samotný přesun do Ria.

Nedivte se, právě totiž vyrazili na cestu dlouhou deset tisíc kilometrů s mezipřistáním na Kapverdských ostrovech, aby stroj mohl doplnit palivo.

Proto na závěr rozhovorů novináři slyšeli další univerzální odpověď všech. „Co budeme dělat? Spát!“

Desítku prvních vyslanců sice doplnili trenéři, fyzioterapeuti a personál pro český dům, ale místa v leteckém speciálu i tak zbývalo dost. „Jsem ráda, že nás jede míň, takže to bude příjemnější, že se můžeme natáhnout,“ řekla plavkyně Simona Baumrtová.

Čeští sportovci se v pondělí probudí už v Riu, kde by si rádi prožili ještě jeden sen. Někomu bude stačit reprezentovat svou zemi při slavnostním ceremoniálu a ukázat se pak světu alespoň dobrým výkonem. Jiní touží po medaili.

Už příští pátek olympijské hry v brazilském Rio de Janieru startují.

Autoři: ,


Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....Najdete na iDNES.cz