Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další sportovci se vydali do Soči, vyprovázel je ministr Stropnický

4 2014
V úterý ráno odletěla do dějiště zimních olympijských her další část české výpravy. Sportovce na cestě do Soči vyprovázel ministr obrany Martin Stropnický. Na palubě druhého speciálu byli také medailisté z Vancouveru, lyžaři Lukáš Bauer a Šárka Strachová, která na zahájení ponese českou vlajku.

Ještě za tmy přijížděli čeští olympionici do areálu vojenského letiště v pražských Kbelích. Ale překvapivě většinou nevypadali unaveně. Vlajkonoška Strachová měla problém spíš s balením. "Trvalo mi to docela dlouho, protože je těžké vtěstnat všechny věci do těch dvou zavazadel," vysvětlila.

Do Soči vyráží bez obav. Naopak je natěšená na slavnostní ceremoniál. "Těším se moc, je to velká čest a radost. Pro mě to bude dvojitá premiéra, ani na zahájení jsem ještě nebyla. Bude to moje třetí olympiáda a zároveň poslední. Takže to mám to se vším všudy," řekla Strachová.

Dříve tvrdila, že bude na roli vlajkonošky trénovat. Třeba i s prostěradlem. "To byla spíš taková legrace. Myslím, že to zvládnu, stačí když si to vyzkouším při tom čekání. Určitě to bude hodně silný zážitek, doufám, že tam přidám i ty sportovní ze svahu."

Druhá část české výpravy odcestovala z letiště Praha-Kbely do dějiště zimních...

Druhá část české výpravy odcestovala z letiště Praha-Kbely do dějiště zimních olympijských her v Soči.

Lyžař Ondřej Bank (vlevo) a skokan Jakub Janda čekají na odbavení na letišti...

Lyžař Ondřej Bank (vlevo) a skokan Jakub Janda čekají na odbavení na letišti Praha-Kbely.

Strachová před čtyřmi lety - ještě s divčím jménem Záhrobská - získala bronzovou medaili ve slalomu. Nyní se 28letá závodnice vrací do špičky po odstranění nádoru na mozku.

Stropnický chce v Soči Hudlera

I když sám přiznal, že není znalec zimních sportů, pustil se ministr obrany Martin Stropnický do úvahy, která zaměstnává hokejového odborníky. Trenér Alois Hadamczik musí nahradit zraněného útočníka Sobotku a uvažuje i o Jiřím Hudlerovi z Calgary.

"To bych byl teda rád, kdyby se s panem trenérem nějak udobřili a ten Jirka by tam hrál, protože si myslím, že je v téhle sezoně na vrcholu," řekl Stropnický. S Hudlerem se zná z doby, kdy hokejista chodil s Agátou Hanychovou, dcerou ministrovy ženy Veroniky Žilkové.

"Hudler je můj oblíbenec. S Veronikou jsem se tehdy znal relativně krátce a v noci si mi někdo sedl na postel a říkal: 'Hele Stropnickej, já jsem Hudler.'  A já se ptal, co je to za člověka. Veronika odpověděla: 'Víš on je svéraznej, chtěl se ti představit a za chvíli letí do Kanady.'  Takže je mu bych to přál, je to samorost."

Na svou poslední olympiádu zřejmě pojede i zkušený běžec Bauer, další držitel bronzu z Vancouveru. "Už jsem to několikrát slyšel, ale nechal bych to otevřený," usmál se. Z rozhovoru s novináři pak odešel za ministrem obrany Stropnickým, který ho chtěl jako závodníka armádního klubu vyprovodit a popřát hodně štěstí.

"Pozdravím se tady i s ostatními sportovci. Říkal jsem jim, ať si z olympiády odvezou dobrý pocit. I když vím, že medaile jsou značkou úspěchu, rád bych, aby měli krásný zážitek na celý život, aby si tam třeba našli kamarády," řekl politik.

Jako ministr obrany i jako bývalý diplomat vnímá teroristické hrozby i vyhrocenou situaci ohledně dodržování lidských práv v Rusku a s tím spojené protesty.

"Ale s olympioniky jsem o tom nemluvil. Nechci jim kazit odjezd. Myslím, že Rusové jako pořadatelé udělají maximum, aby bylo všechno v pořádku. Drobná opatrnost a pozornost je ale bohužel na místě," upozornil Stropnický.

Na protest proti postojům ruské vlády a prezidenta Putina mnozí politici do Soči nepojedou. Co Stropnický? "Těžká otázka. Dostal jsem to pozvání, bral jsem to při vší úctě za absolutně nemožné. Musím tady pracovat a ne se tam těšit z toho, že budu fandit na tribuně. Ale měl bych s tím docela problém."

Na dálku bude fandit všem sportovcům. "Ale hlavně těm, kteří mají poslední šanci na nějaký úspěch. A pak rychlobruslařce Sáblíkové. Mrzí mě, že odešla z Dukly. To byla chybka," usmál se ministr. Stropnický tipuje, že se Češi vrátí domů se čtyřmi medailemi.

Jedním z možných kandidátů je i lyžař Ondřej Bank. Jaký je jeho trumf? "Dobrá nálada, ostatní tam budou hodně chtít. Já tam jedu s tím, že jsem rád, že lyžuju, jsem na olympiádě a můžu překvapit."

Do Soči podobně jako jeho kolegové cestuje se smíšenými pocity. "Obavy úplně nemám, i když to příjemný není. Snad to tam pro nikoho nedopadne špatně," přeje si Bank.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...Najdete na iDNES.cz