Odloží protézu, jež nahrazuje nohu, skočí do vody a poráží i zdravé

Plavkyně Natalie Du Toitová odkládá protézu před startem závodu. | foto: Reuters

20 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Zdravá se o svůj sen bila marně. Splnila si ho až teď, sedm let po hrozivé dopravní nehodě, při níž přišla o část levé nohy. Plavkyně Natalie Du Toitová, reprezentantka Jihoafrické republiky, závodila na olympijských hrách v Pekingu. A to hned v maratonu na 10 kilometrů.

"Jsem šťastná, že jsem tady mohla být. Chtěla jsem závodit se zdravými, a přitom nemít žádné úlevy, nedostat ani kousek zadarmo," říká statečná plavkyně. "Hlavně jsem si musela dávat pozor na bóje, abych se jich nedotkla, to ztratím rytmus." V závodě ve veslařském kanále, který na osmém místě dokončila česká olympionička Jana Pechanová, obsadila šestnáctou příčku.

Šestnácté místo z pětadvaceti startujících? Že by mohla být spokojená? Kdepak. Nezdolná bojovnice Du Toitová mířila výš. "Z toho jsem zklamaná. Šestnácté místo není nic moc, chtěla jsem mezi prvních pět." Přijde vám to troufalé? Ale ona se umí prodrat na přední pozice.

Třeba jako letos v květnu na mistrovství světa v Seville, kde si stejně jako Pechanová zajistila start na olympijských hrách. Na desetikilometrové trati byla čtvrtá, pouhých pět vteřin za vítězkou. A naopak o pět vteřin nechala za sebou Pechanovou. "Tehdy jsem brečela, ale štěstím. Věděla jsem, že si konečně splním sen," vzpomíná čtyřiadvacetiletá Du Toitová.

Loni na Afrických hrách v Alžíru zase zvítězila v nejdelším bazénovém závodu na 1 500 metrů volný způsob.

Natalie Du Toitová

"Je dobrá, jak se s tím vyrovnala, že si troufne do takového závodu. Je to obdivuhodné," říká Pechanová.

Du Toitová se snažila kvalifikovat na olympijské hry coby šestnáctiletá - tehdy do Sydney, ale marně. Navíc jen o rok později přišla při těžké dopravní nehodě o část levé nohy. Lékaři ji museli amputovat pod kolenem. Při projížďce na skútru srazilo Du Toitovou auto. V běžném životě používá protézu, před plaváním ji odkládá.

Ke sportu se vrátila do roka. Na Hrách Britského společenství v Manchesteru se probojovala do finále závodu na 800 metrů volný způsob mezi zdravými sportovci. Získala cenu za výjimečný výkon.

Do Atén, na olympijské hry 2004, se nedostala. Následně na paralympiádě ale získala pět zlatých medailí a jednu stříbrnou. I teď bude v Pekingu startovat mezi handicapovanými. "Ale moje poselství není jen pro ně. Patří všem lidem!" říká Du Toitová.Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...Najdete na iDNES.cz