Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Putin rozhodl: Rusové byli na olympiádě úspěšní. A z kasy tečou rubly

VÍTĚZNÝ RUSKÝ JUDISTA. Mansur Isajev dostal za olympijský triumf jen od sponzorů milion dolarů. Další odměny ještě přijdou. | foto: Profimedia.cz

16 2012
Bylo to fiasko? Nebo ne? Kreml dlouho váhal, jak má z ruského pohledu nahlížet na londýnskou olympiádu. Nakonec ji označil za úspěšnou, přestože sborná poprvé po šedesáti letech vypadla z první trojky v medailovém pořadí národů.

Z britských ostrovů však ruští olympionici přivezli o jednu zlatou, pět stříbrných a čtyři bronzové medaile více než před čtyřmi lety z Číny.

"Samozřejmě, v Pekingu jsme byli třetí v celkovém pořadí, ale v počtu medailí jsme více uspěli v Londýně. O deset medailí více je nepochybně úspěch," prohlásil prezident Vladimir Putin.

A ruští sportovci se teď mohou těšit na prémie. Na peněžní odměny za medaile státní pokladna vydělila na 300 milionů rublů (asi 192,5 milionu korun). Po čtyřech milionech rublů za zlato (asi 2,6 milionu korun), 2,5 milionu za stříbro (asi 1,6 milionu korun) a 1,7 milionu rublů za bronz (asi milion korun).

Další "dárek" zaplatili ruští podnikatelé. Zlatí sportovci dostali limuzíny Audi A8, stříbrní Audi A7 a nejpočetnější bronzoví se museli spokojit s Audi A6. Slovy komentátorů "k aróma úspěchu patří i vůně benzínu".

Výčet odměn tím nekončí, ale je už dílem regionálních úřadů a sponzorů. Kupříkladu je už známo, že judista Arsen Galstjan za první ruskou zlatou medaili na olympiádě dostal byt a vůz Mercedes, zatímco další šampion Mansur Isajev na odměnách od sponzorů zbohatl o milion dolarů (více než 20 milionů korun).

Před domácími zimními olympijskými hrami v Soči, které se konají za rok a půl, má Rusko mnohem smělejší plán. Národní olympijský výbor vyhlásil útok na první příčku v medailovém hodnocení zemí. Přitom ve Vancouveru 2010 přitom byli ruští sportovci až jedenáctí.

"Máme cíl - obsadit první místo mezi týmy," uvedl šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov. "Bude to hodně těžké, skoro nemožné. Ale potenciál na to máme," dodal.

Ve Vancouveru získali Rusové tři zlaté, pět stříbrných a sedm bronzových medailí. Zatím nemají adepty na přední umístění například ve sjezdovém lyžování.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze