Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odměny na OH: Írán slíbil vítězům zlaté boty, Švédové dostanou plyšáka

Fehaíd Al Díhání z Kuvajtu získal v Riu de Janeiro zlato ve dvojitém trapu. | foto: Reuters

11 2016
Hodně různorodé mohou být odměny za olympijské medaile. Zatímco na prvních novodobých olympijských hrách si Spiridion Louis řekl o oslíka, dnes některé země rozdávají svým šampionům miliony korun nebo třeba rovnou kilogramy zlata. Takoví Švédové ovšem mají nárok maximálně na plyšáka.

Většina národních výborů úspěch svých reprezentantů na olympiádě finančně ocení, a tak se sportovci některých zemí mohou docela slušně zabezpečit.

Doslova zavaleni zlatem jsou olympijští vítězové z Íránu. Tamní ministerstvo sportu slibuje za zlatou medaili 300 zlatých mincí v hodnotě zhruba 2,4 milionu korun, navíc přidá trofej v podobě kilogramové zlaté boty za zhruba 810 tisíc korun a nové auto stejné hodnoty.

Jako by to nebylo dost, čeká na úspěšné sportovce v zemi ještě pozemek na stavbu domu.

Zlatem vyvažuje olympijský úspěch také Malajsie, v níž šampion pod pěti kruhy dostane zlatou cihlu v hodnotě asi 14,5 milionu korun.

Dojedu si pro zlaté boty? Íránský cyklista Ghader Mizbani vyráží na trať...

Dojedu si pro zlaté boty? Íránský cyklista Ghader Mizbani vyráží na trať olympijské časovky.

Finančně se olympijský triumf nejvíce vyplatí sportovcům z Ázerbájdžánu, kteří dostanou 510 tisíc dolarů, tedy v přepočtu 12,4 milionu korun.

Štědré prémie mají přislíbené i zlatí reprezentanti Kazachstánu (250 tisíc dolarů), Kyrgyzstánu (200 tisíc dolarů), Lotyši (190 tisíc dolarů), Rusové (180 tisíc dolarů) či Italové (150 tisíc eur, tedy přes 4 miliony korun).

Američané se naproti tomu musejí spokojit s 25 tisíci dolary (606 tisíc korun), Francouzi v přepočtu s 1,35 milionu korun a Němci dostanou zhruba 540 tisíc korun.

Švédové dostanou plyšáka, Britové nic

O hodně skromnější musejí být sportovci Švédska, pro které národní olympijský výbor přichystal olympijské maskoty. Podle toho, jakou medaili získají, dostanou velkého, středního nebo malého plyšáka Viniciuse.

Na finanční ocenění mohou zapomenout i Britové. Na rozdíl od předchozí olympiády v Londýně je nečeká ani čestná odměna ve formě zvěčnění na poštovních známkách, na kterých bývá většinou jen portrét královny.

Čeští sportovci dostanou za individuální zlato 1,75 milionu korun, za stříbro 875 tisíc a za bronz 525 tisíc korun. Nejlepší dvojice inkasuje 2,35 milionu, pokud by vyhrála posádka čtyřkajaku, rozdělí si 3,5 milionu.

V Jižní Koreji se ocenění odvíjí od bodového systému. Olympijské zlato zajistí sportovci nejvyšší možné ohodnocení, což znamená doživotní rentu.

Prémii chystají i zchudlí Řekové

S pravidelným příjmem mohou počítat i maďarští medailisté, kterým bude prémie vyplácena od 35. roku věku. Její výše se určuje podle průměrné mzdy z doby, kdy sportovec medaili získal. Medailisté z Thajska a Filipín mají předem určenou částku, která jim bude vyplacena v průběhu příštích 20 let.

Fotogalerie

V norském týmu se na peněžní prémii mohou těšit pouze házenkářky, a to už v případě postupu do semifinále. I případné čtvrté místo jim tak zajistí minimální výdělek ve výši asi 117 tisíc korun, částka ale v případě dalšího úspěchu naroste až na 263 tisíc korun za zlato. Ostatní nedostanou nic.

Zatím neurčená finanční odměna čeká na Řeky, kteří drží tradici odměňování úspěšných olympioniků už od prvních novodobých her v roce 1896.

Maratonský vítěz Spiridion Louis si za zlato řekl o oslíka a dostal ho i s vozíkem. O 120 let později schválila řecká vláda pro jeho následovníky navzdory hluboké finanční krizi prémie, jejichž výši ale teprve určí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze