Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odstupme oba, vyzval v debatě Železný

9 2005
Praha - "Navrhuji, abychom oba odstoupili od kandidatury," to jsou slova Jana Železného z pořadu České televize "Otázky Václava Moravce". V úterý se má oštěpař utkat se současným předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem v boji po post předsedy ČOV. Znechucují jej však názory o jeho nestrannosti.

Předvolební kampaň podle Jana Železného nebyla zcela korektní. Sám současný předseda Českého olympijského výboru se však v uplynulém týdnu vyjádřil v médiích jasně: Nebojuji proti Janu Železnému, ale proti jeho dravé agentuře."

Upozorňoval tím na marketingovou společnost Česká sportovní, která v uplynulých čtyřech letech zastupovala kromě jiných špičkových českých sportovců také trojnásobného vítěze v hodu oštěpem a zároveň pro marketingovou společnost ČOV Českou olympijskou zajišťovala většinu finančních prostředků.

Jirásek se však obává vlivu České sportovní na olympijské hnutí. "Takhle to cítím, nebudu lhát," dodal Jirásek v televizním vystoupení, které bylo vůbec první (a poslední) veřejnou konfrontací obou kandidátů.

Železný však odmítá nařčení, že je pouze figurkou v rukách České sportovní. "Ne, stoprocentně ne," řekl. "Jestli je tohle náš největší problém, tak navrhuji, abychom oba odstoupili od kandidatury. Nechtěl bych poškozovat jméno Českého olympijského výboru," dodal.

Jiráska svými slovy mírně zaskočil. "Byl bych ochoten to udělat, ale musel bych vědět, kdo se kandidatury ujme, pod jakým praporem a s jakými myšlenkami," řekl současný šéf českého olympismu.

"Pokud někdo přijde s tím, že bude ochoten chránit olympijskou chartu vůči politickým a ekonomickým strukturám, budu ho podporovat a klidně odstoupím od kandidatury," dodal Jirásek. Volba nového vedení ČOV je mimořádně důležitá také ve vztahu k případné kandidatuře Prahy na uspořádání olympijských her v roce 2016 resp. 2020.

Místopředsedy být nechtějí

Zatímco Jirásek podporuje kandidaturu, Železný se k ní zatím vyjadřoval velice opatrně. "Dovedu představit olympiádu v Praze, ale musí tady být shoda - parlamentu, senátu, vlády, lidí," zdůraznil.

Jiráska přitom v kampani na předsedu ČOV veřejně podporuje sdružení "Občané pro olympiádu v České republice" a její člen, šéf Svazu veslařů Jiří Kejval, který je zároveň také zaměstnán jako ředitel společnosti v oblasti investiční výstavby.

Podle současného šéfa ČOV však tato podpora není srovnatelná s podporou Jana Železného v podání České sportovní. "Tomu se můžu jenom usmívat. Je pro mě ctí, že mě podporuje předseda veslařského svazu. Pokud vím, je ředitelem firmy, která obchoduje s kancelářským nábytkem. Nevím, jak to souvisí s olympiádou. Kejval podporuje olympiádu proto, že je to příležitost pro veslaře, ne že prodá víc nábytku," řekl Jirásek.

Stejně jako Železný už má připraven projev pro úterní plenární zasedání Českého olympijského výboru. A stejně jako oštěpař nebude v případě neúspěchu ve volbách kandidovat na post místopředsedy. Jirásek by rád zůstal členem výkonného výboru za Svaz lyžařů České republiky, Železnému zaručuje místo ve výboru jeho členství v Mezinárodním olympijském výboru. "Budu spolupracovat se všemi," dodal Jan Železný.

Úřadující předseda ČOV Milan Jirásek v maskérně České televize před televizní debatou s Janem Železným.

Kanidát na předsedu ČOV Jan Železný v maskérně České televize před televizní debatou s Milanem Jiráskem.

Kandidáti na předsedu ČOV Jan Železný (vpravo) a Milan Jirásek se zdraví před začátkem televizní debaty s Václavem Moravcem (vlevo).

Milan Jirásek (vlevo) a Jan Železný se zdraví před zahájením televizní debaty.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz