Odstupme oba, vyzval v debatě Železný

9 2005
Praha - "Navrhuji, abychom oba odstoupili od kandidatury," to jsou slova Jana Železného z pořadu České televize "Otázky Václava Moravce". V úterý se má oštěpař utkat se současným předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem v boji po post předsedy ČOV. Znechucují jej však názory o jeho nestrannosti.

Předvolební kampaň podle Jana Železného nebyla zcela korektní. Sám současný předseda Českého olympijského výboru se však v uplynulém týdnu vyjádřil v médiích jasně: Nebojuji proti Janu Železnému, ale proti jeho dravé agentuře."

Upozorňoval tím na marketingovou společnost Česká sportovní, která v uplynulých čtyřech letech zastupovala kromě jiných špičkových českých sportovců také trojnásobného vítěze v hodu oštěpem a zároveň pro marketingovou společnost ČOV Českou olympijskou zajišťovala většinu finančních prostředků.

Jirásek se však obává vlivu České sportovní na olympijské hnutí. "Takhle to cítím, nebudu lhát," dodal Jirásek v televizním vystoupení, které bylo vůbec první (a poslední) veřejnou konfrontací obou kandidátů.

Železný však odmítá nařčení, že je pouze figurkou v rukách České sportovní. "Ne, stoprocentně ne," řekl. "Jestli je tohle náš největší problém, tak navrhuji, abychom oba odstoupili od kandidatury. Nechtěl bych poškozovat jméno Českého olympijského výboru," dodal.

Jiráska svými slovy mírně zaskočil. "Byl bych ochoten to udělat, ale musel bych vědět, kdo se kandidatury ujme, pod jakým praporem a s jakými myšlenkami," řekl současný šéf českého olympismu.

"Pokud někdo přijde s tím, že bude ochoten chránit olympijskou chartu vůči politickým a ekonomickým strukturám, budu ho podporovat a klidně odstoupím od kandidatury," dodal Jirásek. Volba nového vedení ČOV je mimořádně důležitá také ve vztahu k případné kandidatuře Prahy na uspořádání olympijských her v roce 2016 resp. 2020.

Místopředsedy být nechtějí

Zatímco Jirásek podporuje kandidaturu, Železný se k ní zatím vyjadřoval velice opatrně. "Dovedu představit olympiádu v Praze, ale musí tady být shoda - parlamentu, senátu, vlády, lidí," zdůraznil.

Jiráska přitom v kampani na předsedu ČOV veřejně podporuje sdružení "Občané pro olympiádu v České republice" a její člen, šéf Svazu veslařů Jiří Kejval, který je zároveň také zaměstnán jako ředitel společnosti v oblasti investiční výstavby.

Podle současného šéfa ČOV však tato podpora není srovnatelná s podporou Jana Železného v podání České sportovní. "Tomu se můžu jenom usmívat. Je pro mě ctí, že mě podporuje předseda veslařského svazu. Pokud vím, je ředitelem firmy, která obchoduje s kancelářským nábytkem. Nevím, jak to souvisí s olympiádou. Kejval podporuje olympiádu proto, že je to příležitost pro veslaře, ne že prodá víc nábytku," řekl Jirásek.

Stejně jako Železný už má připraven projev pro úterní plenární zasedání Českého olympijského výboru. A stejně jako oštěpař nebude v případě neúspěchu ve volbách kandidovat na post místopředsedy. Jirásek by rád zůstal členem výkonného výboru za Svaz lyžařů České republiky, Železnému zaručuje místo ve výboru jeho členství v Mezinárodním olympijském výboru. "Budu spolupracovat se všemi," dodal Jan Železný.

Úřadující předseda ČOV Milan Jirásek v maskérně České televize před televizní debatou s Janem Železným.

Kanidát na předsedu ČOV Jan Železný v maskérně České televize před televizní debatou s Milanem Jiráskem.

Kandidáti na předsedu ČOV Jan Železný (vpravo) a Milan Jirásek se zdraví před začátkem televizní debaty s Václavem Moravcem (vlevo).

Milan Jirásek (vlevo) a Jan Železný se zdraví před zahájením televizní debaty.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz