Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Ofsajd i faul máme i ve střelbě, říká skeetař Sychra

Skeetař Jan Sychra odpovídá na dotazy čtenářů iDNES.cz. | foto: David Votruba, iDNES.cz

24 2008
Vylepšit své dosavadní olympijské maximum, tedy deváté místo z Atén, touží na letošních hrách v Číně Jan Sychra. Devětatřicetiletý skeetař hradecké Dukly tajně doufá v medaili, i když přiznává, že i šestičlenné finále bude vzhledem k nabité konkurenci úspěchem. "Pak se dá předpokládat, že můžu zaútočit na medaili," řekl Sychra v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Jan Sychra patří dlouhodobě k české špičce sportovní střelby a Peking bude jeho třetí olympijskou štací. V Atlantě 1996 skončil 15., před čtyřmi lety devátý.

V současnosti prožívá báječné období, jeho výsledky mají vzestupnou tendenci.  Cítí se proto být před vrcholem sezony nervózní? "Zatím necítím nic," přiznal. "Ale doufám, že se budu zlepšovat i nadále," uvedl držitel sedmnácti medailí z velkých světových soutěží.

. Odpovědi jana sychry zde

A kolik bude stačit v Pekingu na zlatou medaili? "Pekingská střelnice je hodně těžká a neznámá. Ale vždycky se najdou lidi, kteří se utrhnou. Tak si myslím, že 123 + 25," tipuje.

I přesto, že střelba nepatří k nejznámějším českým sportům, Sychru zájem čtenářů překvapil. "Náš sport asi není zase až tak nepopulární," usmál se sympatický pohodář.

Čtenáři se zajímali také o technické záležitosti, o rozdíly mezi zbraněmi či o to, na jakou disciplínu se která hodí. Zajímavá byla i částka, za níž se dá kvalitní puška pořídit. "Kolem čtvrt milionu. A to já mám ještě jednu z těch levnějších," dodal Sychra.

Kladně odpověděl i na otázku, zda i ve střelbě existuje faul nebo ofsajd. "Určitě. Pokud by závodník na stanovišti přešlápl. Nebo kdyby trefil terč za vytyčenou hranicí," vysvětlil.

Za sezonu vystřílí kolem 25 tisíc nábojů, jeho trénink pak nespočívá jen v klasické střelbě. "V zimním období se snažíme pracovat víc s tělem na postřehu, na koordinaci pohybu. Navštěvuji EEG biofeedback, který se používá k výcviku pilotů a kosmonautů. Je založen na tréninku mozku v extrémních situacích," poznamenal Sychra.

. skeet

Skeet je disciplína, v níž se střílí brokovnicí na letící asfaltové terče. Ty jsou vrhány ze dvou věží stejným směrem, zatímco střelec postupuje po střeleckých stanovištích v polokruhu a střílí na terče střídavě zleva a zprava, případně na dva terče najednou. Na každý terč se může vystřelit jen jedna rána. Střílí se po položkách 25 terčů, muži 125 terčů.
(Zdroj: www.jan-sychra.com)


Na olympiádu pojede už potřetí

Olympijskou letenku si reprezentant ve skeetu (střelbě na hliněné holuby)  vystřílel už počtvrté. V roce 1996 byl Sychra při své olympijské premiéře v Atlantě patnáctý. V Sydney dostal přednost Petr Málek, v Aténách 2004 pak Sychra skončil devátý. Letos, v devětatřiceti letech, bude na největší sportovní události jedním ze třinácti českých střelců.

Nominaci do Pekingu si brokový střelec hradecké Dukly vybojoval loni v červenci na mistrovství Evropy ve Španělsku, kde nakonec skončil pátý. "Byly to velký nervy," přiznal poté Sychra v rozhovoru pro MF DNES. "O olympiádě jsem slyšel ze všech stran, naštěstí jsem to ustál," dodal podporučík české armády.
 
Předolympijská sezona mu ale nakonec vyšla parádně. Ve dvou závodech SP obsadil třetí a sedmé místo, v jeho finále pak až v dodatečném rozstřelu prohrál boj o zlato. Z mistrovství světa na Kypru má stříbro ze soutěže družstev, v soutěži jednotlivců skončil devátý.

V individuálním závodu si prožil velké peklo, když málem přišel o oko. "Fučelo tam na hranici orkánu. Nafoukalo mi do očí a v prachu zřejmě byla nějaká infekce. Chvílemi jsem měl rozmazané vidění. Nechtěl jsem riskovat třeba i ztrátu oka. Měl jsem strach," vysvětloval později v jednom rozhovoru.

Letošní sezonu přesto znovu zahájil výborně. V Pekingu při úvodním dílu SP obsadil na olympijské střelnici sedmé místo, když ze 75 terčů minul pouhé dva. Minulou sobotu pak v Bělehradě skončil dokonce čtvrtý, když nezvládl rozstřel o druhé místo.

Jan Sychra začal se střelbou v devíti letech v Ústí nad Orlicí, přes Trutnov a Břeclav se v roce 1997 dostal do Dukly Hradec Králové a od té doby se střelbě věnuje profesionálně. Svou první medaili (stříbrnou) získal před dvaceti lety na juniorském ME v Turecku.


. Předolympijské on-line rozhovory

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze