Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kosovo má plné členství v MOV a může vyslat sportovce na hry do Ria

Kosovská vlajka, ilustrační foto | foto: kosovothanksyou.com

9 2014
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) plně uznal Kosovo za svého člena, kosovští sportovci tak mohou poprvé nastupovat pod vlajkou samostatného státu už na hrách v Riu de Janeiro za dva roky.

Výkonný výbor MOV už Kosovo v říjnu provizorně přijal, definitivně schváleno to bylo v úterý na zasedání v Monaku.

Bývalá srbská provincie, která vyhlásila v roce 2008 nezávislost, se stala 205. členskou federací MOV. I když proti tomu Srbsko protestuje a nadále toto území na Balkánském poloostrově považuje za své.

„Blahopřeji Kosovu a všem sportovcům,“ reagoval z Prištiny premiér Hashim Thaçi a prozradil s velkým předstihem i vlajkonoše. „Naše vlajka bude vlát v Riu a ponese ji (judistka) Majlinda (Kelmendiová),“ napsal na facebook.

Proti rozhodnutí MOV protestoval srbský ministr sportu Vanja Udovčič, jenž upozornil na to, že Kosovo dosud ani není členem Organizace spojených národů. „Není to dobré rozhodnutí, protože otevírá dveře pro budoucí precedenty, jež mohou ohrozit světový sport. Jaký motiv má udělení plného členství takzvanému státu, který není uznán OSN?“ uvedl v tiskovém prohlášení Udovčič, trojnásobný olympijský medailista ve vodním pólu. Samostatnou existenci Kosova akceptovalo 108 ze 193 členských zemí OSN včetně Česka.

Přímo v Monaku nicméně k žádné větší rozepři nedošlo. „Prezident Srbského olympijského výboru uvedl, že z toho rozhodnutí nemá radost, ale akceptuje ho v zájmu sportovců. Rád bych proto panu Vlademu Divacovi veřejně poděkoval za jeho sportovního ducha a za to, že nadřadil zájmy kosovských sportovců osobním zájmům,“ uvedl prezident MOV Thomas Bach.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze