• Neděle 22. října 2017 Sabina

Mexičané otočili duel s Japonci a v olympijském finále vyzvou Brazilce

JSOU VE FINÁLE. Mexičtí fotbalisté oslavují branku Javiera Cortese (zády s číslem 7) do sítě Japonska. | foto: Reuters

7 2012
Fotbalisté Mexika si poprvé v historii zahrají ve finále olympijských her. V semifinále dokázali otočit duel s Japonskem a nakonec ve Wembley zvítězili 3:1. O zlato se v sobotu utkají s favorizovanou Brazílii, která ve druhém semifinále přehrála Koreu 3:0.

Japonci sice vedli rychlou brankou Ocua, ale Mexičané kontrovali trefami Fabiána, Peralty a Cortése. O sobotním soupeři Mexika v boji o zlato se rozhodne v dnešním druhém duelu v Manchesteru mezi Koreou a favorizovanou Brazílií (20:45).

Mexiku se v souboji s Japonskem povedla odveta za vzájemný souboj o třetí místo na OH v roce 1968. Japonci také snili o tom, že premiérově postoupí až do finále a po zásahu útočníka Mönchengladbachu Ocua ze 13. minuty k němu byli blíž než soupeř.

Mexičané ale kontrovali ještě do poločasu vyrovnáním Fabiána, který se prosadil poprvé na turnaji. Po změně stran obrat dokonali Peralta, skórující potřetí na hrách, a střídající Cortés ve třetí minutě nastaveného času.

Hrdinou Mexika byl hlavně Peralta, který krásnou patičkou připravil třetí branku pro Cortése. V obou případech Japonci hrubě chybovali v obraně a soupeři nechali příliš prostoru pro zakončení. Japonsko prohrálo na olympijském turnaji poprvé a musí se smířit s bojem o třetí místo.

Brazilci se ve finále olympiády objeví poprvé od roku 1988. Semifinále zvládli s přehledem, dvěma trefami se ve druhém poločase blýskl útočník Leandro Damiao, který se na turnaji trefil už šestkrát a posunul se na první místo v čele tabulky kanonýrů. Duel rozhodovali čeští arbitři Pavel Královec a asistenti Antonín Kordula s Martinem Wilczekem.

Pětinásobní mistři světa, kterým ve sbírce chybí právě zlato z olympiády určené jen pro hráče do 23 let, i popáté na turnaji splnili svůj limit tří vstřelených branek v zápase. Celkově tak nastřádali už patnáct tref.

Poražení semifinalisté Korea a Japonsko se v derby asijských velmocí utkají o třetí místo už v pátek v Cardiffu.

Výsledky OH - fotbal

MUŽI
Semifinále:
Mexiko - Japonsko 3:1 (1:1)
Branky
: 31. Fabián, 65. Peralta, 90+3. Cortés - 12. Ocu.

Brazílie - Korea 3:0 (1:0)
58. a 64. Leandro Damiao, 38. Romulo. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Kordula (všichni ČR).