Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Že prý se flákám, glosoval Varga v OH studiu svou kulometnou střelbu

14 2016
Povídali o něm, že střílí jako kulomet. Ve chvílích, kdy ostatní končili druhou nebo třetí desítku, Miroslav Varga vstával a odcházel z palebné čáry. Měl splněno. Několikrát v kariéře nastřílel 600 bodů, víc už nejde, a právě tenhle kousek se mu povedl v Soulu v roce 1988. V následující rychlém finále pak formu potvrdil a získal zlatou medaili.

„Můj styl byl jiný, piloval jsem ho osm let,“ vysvětlil Varga v Olympijském studiu iDNES.cz, proč v souvislosti s jeho jménem padala slova o kulometu. „Zjistil jsem, že když se automaticky naučím pohyby a přesnost, tak mě během soutěže nepostihne žádná krize. Tehdy se to považovalo za flákání, ale nebylo to tak.“

V Soulu nachystal první šok divákům i soupeřům v již zmíněné základní části. Šedesátkrát trefil desítku za pětadvacet minut, sbalil si věci a odcházel.

Jiným základní část trvá hodinu, i hodinu a půl, ale on už se mohl chystat na odpolední finále. Od kýženého úspěchu jej dělilo deset výstřelů hodnocených už s milimetrovou přesností, ale on střílel s jistotou.

„No, ke konci finále jsem už byl zoufalý, protože se na mě dotahoval domácí Korejec. Rozhodčí mu trochu nadržovali a když jsem dal 10,6, tak mi zapsali 10,3. Pomohly až protesty zahraničních výprav. A taky to, že jsem vždycky vystřelil dřív a pak se na něj upřeně díval. On to samozřejmě vnímal a možná ho to trochu rozhodilo,“ přiblížil drama finálového závodu.

V pondělí 19. září 1988, dva dny před svými osmadvacátými narozeninami, triumfálně zvedl ruce. Dvacet let po zlatém úspěchu legendárního Jana Kůrky ve stejné disciplíně v Mexiku jej dokonale napodobil. On, nesporně nejrychlejší střelec v historii této disciplíny.

Fotogalerie

Byl to návrat pod pět kruhů jak se patří, vždyť v Los Angeles 1984 českoslovenští sportovci pod diktátem Moskvy startovat nesměli. Malá vzpomínka - zlato vybojovali v Soulu ještě chodec Pribilinec a tenista Mečíř, stříbro oštěpař Železný, střelec Bednařík a tenisový pár Suková, Novotná, a bronz zápasník Lohyňa a tenisté Mečíř se Šrejbrem rovněž ve čtyřhře.

„S Milošem Mečířem mám pěkný zážitek. Jednou tam mě a kolegu Bednaříka pozval na tenisový trénink a házel nám balony, kam chtěl, trochu si z nás dělal legraci. Užili jsme si to,“ vyprávěl.

No Jižní Koreu má vůbec pěkné vzpomínky. „Říkali nám, že pojedeme do rozvojové země, a my jsme v té „rozvojové zemi“ jen kulili oči,“ usmál se.

Postavení ve špičce ve střelbě libovolnou malorážkou vleže potvrzoval v následujících letech ve Světovém poháru – v roce 1989 byl druhý, o dva roky později jej vyhrál. Na hrách v Barceloně 1992 však své výkony nezopakoval, v základní části nastřílel jen 591 bodů, což stačilo pouze na 31. místo.

Studio iDNES.cz

Každý den živě

Moderátorská dvojice olympijského studia iDNES.cz Martin Moravec a Vladimír...

Ve všední den začíná živé vysílání v 11 hodin dopoledne, o víkendu ve 20 hodin. Více čtěte zde.

Po návratu odešel na vlastní žádost z Dukly Plzeň, kde strávil čtrnáct let, a začal podnikat. Střelba jej živí dál, dodnes prodává zbraně, vybavení a náboje pro olympijské střelecké disciplíny. Stále si ale udržoval střeleckou výkonnost, trénoval o víkendech, cesty na závody a střelivo si platil sám.

„Střílím pořád, při zaměstnání trénuju jednou až dvakrát týdně a pořád střílím na slušné úrovni, je to můj koníček - naposledy jsem vyhrál mezinárodní závody veteránů v Plzni. Hodně pracuji ve firmě a spolupracujeme i s našimi biatlonisty. Jejich úspěchy patří jim, ale nás hřeje u srdce, že na nich máme i my maličký podíl.“

V roce 2008 překvapil, když si 20 let po Soulu opět vybojoval nominaci na olympiádu, už rok předtím získal s reprezentačním týmem zlato na mistrovství Evropy. V Pekingu sice nakonec skončil na 29. místě, ale už jen tento návrat v sedmačtyřiceti letech pro něho byl vítězstvím.

Připustil, že tehdy dokonce uvažoval o účasti na olympiádě v Rio de Janeiru. „Ale to bylo v takové euforii. Práce narůstala a dobře vím, že nelze sedět na dvou židlích. Rok po Pekingu jsem Rio zavrhl,“ přiznal.

Záznam celého olympijského studia najdete zde:

Autor:


Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz