Japonsko boj s tabákem nevyostřuje, ale OH v Tokiu budou nekuřácké

V Tokiu běžně fungují oddělené plochy pro kuřáky, v průběhu olympijských her v roce 2020 však bude na všech sportovištích a v jejich blízkém okolí kouření zakázáno. | foto: AP

28 2019
Tabák bude na olympijských a paralympijských hrách v Tokiu tabu. Nejen klasická cigareta, doutník či dýmka se ocitnou v klatbě, na všech sportovištích a v jejich blízkém okolí bude platit i zákaz elektronických cigaret. Japonští organizátoři oznámili, že hry v roce 2020 budou nekuřácké.

Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro a Londýně byly v olympijských areálech kuřácké zóny, ale v Japonsku čekají kuřáky těžké časy.

„Na základě rozvoje zákonů a předpisů a pokynů Mezinárodního olympijského výboru se Tokio 2020 rozhodlo přijmout přísnější nekuřáckou politiku, aby chránilo zdraví a bezpečnost sportovců, diváků a funkcionářů,“ uvedli pořadatelé v prohlášení. „Naším cílem je zanechat jako dědictví lepší veřejné zdraví v celé zemi.“

Japonsko zatím na rozdíl od jiných států nevede s kouřením příliš intenzivní boj a s odhadovanými 20 miliony kuřáků patří k největším tabákovým trhům na světě. V restauracích a barech není kouření plošně zakázáno, televize mohou vysílat reklamy na tabákové výrobky, které jsou v Tokiu podle agentury AP levnější ve srovnání s jinými velkoměsty. Krabičky neobsahují varování o zdravotních rizicích kouření.

Loni přijal japonský parlament protikuřácký zákon, který byl však mírnější než původně navrhovaná verze. Zpřísněn má být v příštím roce, kdy by mělo zůstat 80 procent restaurací v zemi nekuřáckých.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijský stadion v Tokiu je téměř hotový, otevřou ho v prosinci

Návrh Kenga Kumy na podobu olympijského stadionu pro hry v Tokiu 2020.

VIDEO Národní stadion v Tokiu, který bude příští rok v červenci dějištěm zahájení olympijských her, je už...

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

O vstupenky na OH v Tokiu byl mezi Japonci obrovský zájem

Prodej vstupenek na olympijské hry 2020 v Tokiu odstartovali japonská komička...

Organizátoři olympijských her v Tokiu 2020 ukončili první etapu prodeje vstupenek, jež byla určena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz