Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odkoupeno. Také olympijské hry 2018 a 2020 bude vysílat Česká televize

Výprava českých sportovců na zimních hrách 2014 v Soči | foto: AP

9 2016
Obavy, že některé lukrativní sporty či disciplíny olympijských her nebudou od roku 2018 k vidění na programech České televize, ale pouze na placených kanálech, byly plané. Společnost Discovery Communications, které se na léta 2018 až 2024 stala vlastníkem práv na olympijské vysílání pro většinu evropských zemí, poskytla sublicenci k těmto přenosům právě České televizi.

Smlouva se týká zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu a letních her 2020 v Tokiu. Česká televize na jejím základě získala výhradní práva k volně šířenému vysílání z těchto her na jednom kanálu a bude tak moci pokračovat ve své tradici.

Sublicenční balíček zahrnuje rovněž práva k digitální podobě obsahu, který bude ČT vysílat na svém kanálu.

Discovery zároveň nabídne kompletní vysílání z her na svém kanálu Eurosport i na svých digitálních, internetových a mobilních platformách včetně přehrávače Eurosport Player a inovativních řešení pro virtuální realitu. Hry by tak měly být v Česku dostupné většímu počtu diváků a na více typech obrazovek než kdykoliv dříve.

Minulé letní hry v Londýně 2012 sledovalo v Česku 6,3 milionu lidí a zimní v Soči 2014 dokonce 7,4 milionu, tedy 85,10 procent populace.

„Smlouva představuje především velké vítězství pro všechny příznivce sportu v České republice, protože nepřijdou ani o jedinou minutu přenosů z olympijských her v letech 2018 a 2020,“ uvedla Victoria Daviesová, oblastní ředitelka společnosti Discovery Communications ve střední a východní Evropě.

Česká televize se tak stala teprve čtvrtou evropskou společností, která s Discovery uzavřela dohodu o olympijském partnerství po britské BBC, nizozemské NOS a finské YLE.

„Olympijské hry vysíláme už od roku 1956 a vždy jsme usilovali o to, aby naši diváci nepřišli o možnost sledovat je,“ uvedl Petr Dvořák, generální ředitel České televize. „Discovery Communications jsme proto oslovili v podstatě hned v okamžiku, kdy bylo jasné, že evropské veřejnoprávní televize od Mezinárodního olympijského výboru práva nezískají. Divákům můžeme garantovat plnohodnotné celodenní vysílání her na programu ČT sport zejména s důrazem na účast českých sportovců. Tedy to, co by zahraniční vysílatel garantovat nikdy nemohl.“

O takové vyznění olympijského vysílání usiloval rovněž Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, který v zimě s představiteli Discovery i stanice Eurosport osobně jednal. „Je to skvělá zpráva pro český sport,“ podotkl nyní. „Spolupráce České televize a Českého olympijského výboru se totiž neomezuje pouze na vysílání olympiády, ale její těžiště je rozloženo do celého roku.“

Discovery Communications získala od Mezinárodního olympijského výboru vysílací práva na olympijské hry v letech 2018 - 2024 pro Evropu (přesněji pro 50 evropských zemí či teritorií včetně České republiky) za celkovou částku 1,3 miliardy eur. Nyní se i za pomoci prodeje sublicencí snaží tuto investici zhodnotit.

Částka, za kterou získala sublicenci Česká televize, zveřejněna nebyla.

Jiří Ponikelský, ředitel kanálu ČT sport, podotkl, že se ji podařilo získat levněji, než zněl původní návrh Discovery Communications. „Přesto budeme muset v oblasti sportovního vysílání hledat nové úspory,“ reagoval. „Mám radost, že se nám podařilo pro diváky vysílání z olympijských her zajistit. Není ale možné zastírat, že prodej veškerých práv od Mezinárodního olympijského výboru soukromé společnosti byl zásadní ranou pro celoevropský televizní trh. V oblasti sportovních práv se situace v posledních letech mění rychle, jejich ceny stoupají na hodnoty, které se ještě před několika lety zdály zcela nereálné.“

O tom, že Česká televize odvysílá „v plném rozsahu“ také letošní hry v Riu, bylo rozhodnuto již dříve.

Autor:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz