Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oheň pro Turín nesl také Jirásek

13 2005
Praha - Na hliníkové pochodni ve tvaru lyže pro zimní olympijské hry v Turíně 2006 nechybí české otisky. Jedenáctý úsek štafety totiž minulý čtvrtek v Římě odběhl Milan Jirásek. "Asi si mě s někým popletli, když mě strčili tak dopředu," žertoval předseda Českého olympijského výboru.

V seznamu kandidátů na místo mezi deseti tisíci členy v olympijské štafetě figurovala dvě české jména: Milan Jirásek a Jan Železný. Oštěpař požádal o pozici ve štafetě pro Peking 2008, Jirásek souhlasil s "turínským" během.

"Je to obrovská pocta," řekl o zařazení do seznamu, v němž figurují třeba fotbalisté Francesco Totti a Paolo Di Canio a trenér Marcello Lippi, módní návrhář Giorgio Armaniho nebo marocký mílař Hicham El Guerrouj.

Přílet olympijského ohně v nenápadné stříbrné lucerně ve středu 7. prosince byl v Římě náležitě uctěn.

"Na galavečeru se objevil Franz Klammer i Alberto Tomba. Neví se o něm jistě, jestli opravdu zapálí olympijský oheň, ale zdá se že by to mohl být on," popsal Milan Jirásek setkání VIP hostů, slavných sportovců a olympijských funkcionářů.

Hlavy evropských olympijských výborů plus šéf olympismu v Kazachstánu už věděli: ve čtvrtek poneseme olympijskou pochodeň.

Každý dostal oblečení, rukavice a hliníkovou pochodeň. Od italského prezidenta Carla Azeglia Ciampiho převzal jako první pochodeň olympijský vítěz v maratonu Stefano Baldini a s ohněm se vydal napříč Římem.

Jako jedenáctý převzal cenný "náklad" Milan Jirásek. "Byl kolem toho trochu cirkusový humbuk," přiznal šéf českého olympismu. Mírně jej zaskočila kolona tří aut, které jela celý pětisetmetrový úsek před ním.

"Ještě předtím mi musel policajt otevřít v pochodni uzávěr na uvolnění plynu," vysvětlil pravidla zacházení s pochodní. Od koho štafetu přebral, si nevybavuje. Dvanáctým běžcem v pořadí pak byl šéf sponzora, který celou akci pro olympijské hosty pořádal.

Pochodeň i kompletní oblečení dostal Milan Jirásek stejně jako zbylí běžci na památku. Na letišti s cenným dárkem vzbudil mírné pozdvižení. "Pochodeň, zabalená v pouzdru vypadala jako mašinkvér," vzpomínal jediný český zástupce v turínské štafetě na úsměvnou příhodu. "Dokonce jsem musel do speciální podatelny."

V úterý pak přivezl pochodeň na Český olympijský výbor. Není vyloučeno, že skončí v muzeu.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang


Praha Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...Najdete na iDNES.cz