Oheň pro Turín nesl také Jirásek

13 2005
Praha - Na hliníkové pochodni ve tvaru lyže pro zimní olympijské hry v Turíně 2006 nechybí české otisky. Jedenáctý úsek štafety totiž minulý čtvrtek v Římě odběhl Milan Jirásek. "Asi si mě s někým popletli, když mě strčili tak dopředu," žertoval předseda Českého olympijského výboru.

V seznamu kandidátů na místo mezi deseti tisíci členy v olympijské štafetě figurovala dvě české jména: Milan Jirásek a Jan Železný. Oštěpař požádal o pozici ve štafetě pro Peking 2008, Jirásek souhlasil s "turínským" během.

"Je to obrovská pocta," řekl o zařazení do seznamu, v němž figurují třeba fotbalisté Francesco Totti a Paolo Di Canio a trenér Marcello Lippi, módní návrhář Giorgio Armaniho nebo marocký mílař Hicham El Guerrouj.

Přílet olympijského ohně v nenápadné stříbrné lucerně ve středu 7. prosince byl v Římě náležitě uctěn.

"Na galavečeru se objevil Franz Klammer i Alberto Tomba. Neví se o něm jistě, jestli opravdu zapálí olympijský oheň, ale zdá se že by to mohl být on," popsal Milan Jirásek setkání VIP hostů, slavných sportovců a olympijských funkcionářů.

Hlavy evropských olympijských výborů plus šéf olympismu v Kazachstánu už věděli: ve čtvrtek poneseme olympijskou pochodeň.

Každý dostal oblečení, rukavice a hliníkovou pochodeň. Od italského prezidenta Carla Azeglia Ciampiho převzal jako první pochodeň olympijský vítěz v maratonu Stefano Baldini a s ohněm se vydal napříč Římem.

Jako jedenáctý převzal cenný "náklad" Milan Jirásek. "Byl kolem toho trochu cirkusový humbuk," přiznal šéf českého olympismu. Mírně jej zaskočila kolona tří aut, které jela celý pětisetmetrový úsek před ním.

"Ještě předtím mi musel policajt otevřít v pochodni uzávěr na uvolnění plynu," vysvětlil pravidla zacházení s pochodní. Od koho štafetu přebral, si nevybavuje. Dvanáctým běžcem v pořadí pak byl šéf sponzora, který celou akci pro olympijské hosty pořádal.

Pochodeň i kompletní oblečení dostal Milan Jirásek stejně jako zbylí běžci na památku. Na letišti s cenným dárkem vzbudil mírné pozdvižení. "Pochodeň, zabalená v pouzdru vypadala jako mašinkvér," vzpomínal jediný český zástupce v turínské štafetě na úsměvnou příhodu. "Dokonce jsem musel do speciální podatelny."

V úterý pak přivezl pochodeň na Český olympijský výbor. Není vyloučeno, že skončí v muzeu.

Autoři:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Najdete na iDNES.cz