Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Toews dal vítězný gól hokejového finále: Za lepší mužstvo jsem nehrál

Kanadský útočník Jonathan Toews (vlevo) se spolu s Jeffem Carterem radují z první branky finálového utkání proti Švédsku. (23. února 2014) | foto: AP

23 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Dostal se do opravdu luxusní společnosti. Jen málo hokejistů může tak jako Jonathan Toews říci: Dal jsem vítězný gól olympijského finále. "Je paráda stát tu se zlatou medaili na krku," prohlásil útočník Kanady po výhře 3:0 nad Švédy. Respektovaný Toews patřil k hlavním tvářím vítězů.

Toewsova trefa byla vítězná a taky pěkně vydřená. "Byl jsem strašně vyčerpaný. Měl jsem co dělat, abych se po gólu doplazil zpátky na střídačku," usmál se forvard Chicaga. "Skórovat ve finále? Docela dobrý pocit. Těší mě, že jsem přispěl ke zlatu i bodově."

Toews je v hokejovém světě mimořádnou osobností. Je mu teprve 25 let a už dvakrát vyhrál Stanley Cup i olympiádu. "Věřím, že je na nás celá země hrdá," prohlásil v mixzóně po finále her v Soči.

Více o finále Kanada - Švédsko

Kam mezi svými úspěchy řadíte tohle zlato? Bylo to těžší než jindy?
Co já vím? Moje odpověď je pořád stejná: když jde o něco velkého, můžete dělat jediné - chytit šanci co nejpevněji. V Soči jsme měli skvělý tým, chemie v šatně se pořád vyvíjela směrem k lepšímu. Kluci postupně čím dál lépe chápali své role.

Jak těžké je srovnat do jednoho kádru tolik hvězd?
Pro řadu kluků to nemohlo vůbec být jednoduché. Každý však pro zlato něco obětoval. Myslím, že nikoho nezajímalo, jestli měl hlavní, nebo vedlejší roli. To, jak jsme pracovali jeden pro druhého a drželi při sobě, bylo úžasné. Užíval jsem si to.

Je tento výběr Kanady nejlepším mužstvem, v němž jste kdy hrál?
Když se podíváte na naši soupisku a znovu se vrátím k tomu, o čem jsem hovořil... Je to neskutečné. Vidět kluky s takovým talentem a schopnostmi dělat drobnosti jen proto, aby fungoval celek. Byl to skvělý tým. Součástí takového jsem ještě nebyl.

Defenziva Kanady byla celou dobu pevná, ale branek jste moc nedávali. Bylo těžké si to nepřipouštět?
Když jsme se dívali na naši ofenzivu, v níž je tolik schopných střelců, pořád jsme si věřili. Že se nějaké šance nepromění, nemůže hráče takového formátu znervóznit. Věděli jsme, že rozhodne výkon týmu. No a taky že jo - stojím tu před vámi, na krku mám zlatou medaili a je to paráda.

Ve finále jste Švédy chvílemi drtili. Stíhá si to člověk na ledě užít?
Naprosto. Cítíte absolutní důvěru v ostatní. Když skočíte ze střídačky a víte, že pokud budete dělat věci správně, musíte uspět - to je skvělé. Švédům jsem dali dva góly a pořád dál jeli naplno. Myslím, že to bylo zábavné sledovat. A rozhodně bylo zábavné stát se součástí takového mužstva.

Přitom je věkový průměr týmu i příslibem do příštích let...
A zároveň už jsme v Soči měli kádr plný zkušeností. Chceme hokejisty rychlé, plné energie, schopné hrát do těla. To je Kanada.Další z rubriky

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...Najdete na iDNES.cz