Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Putin o dopingu: Je to politická hra. Rusové jeho slovům moc nevěří

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a ruský ministr sportu Vitalij Mutko. | foto: AP

20 2016
Ruský sport zabředl do bahna, ale jeho šéfové odmítají uznat chybu. Úředníci nižších šarží jsou odvolaní jen „dočasně“. Ministr sportu Mutko předstírá, že se ho skandál netýká. A hlava státu? „Je to politická hra jako ze Studené války,“ hřímá Vladimir Putin. Samotní Rusové i přesto nevině svých sportovců příliš nevěří.

Závěry vyšetřování, které v pondělí zazněly v Torontu, šokovaly: tajní agenti v laboratoři, nezjistitelné steroidové koktejly, falšování dopingových vzorků...

Komise právníka McLarena předložila důkazy, které jen potvrdily už dřívější zprávy a svědectví. I kdyby se jen desetina toho ukázala jako pravda, o tom, že se v ruském sportu dělo cosi nekalého, nemůže být pochyb.

Špioni a koktejl plný steroidů

Jak fungoval ruský dopingový systém

Z Ruska ovšem pokání nečekejte. Ministr sportu Vitalij Mutko, údajná hlava obrovité dopingové chobotnice, sice ujišťuje, že Rusko se pustí do vyšetřování a chce spolupracovat s mezinárodními orgány, na druhou stranu tvrdí: „Žádný státem organizovaný doping u nás neprobíhal.“

Odstoupit rozhodně nehodlá. Není k tomu prý žádný důvod, protože jeho zapojení do dopingových podvodů je „absolutně nereálné a nemožné.“

Trest schytaly jen nižší šarže. Mutkův náměstek Nagornych, jeho poradkyně Želanovová a tři nižší úředníci, kteří se podíleli na (anti)dopingové politice.

U všech jmen ovšem svítí titulek: DOČASNÉ.

Případ se přece teprve projednává, ačkoliv podle McLarenovy zprávy dopovali Rusové ve velkém už od olympiády v Pekingu.

Sport jako politický nástroj

Režim znovu a znovu hraje na propagandistickou notu špinavé konspirace z Ameriky.

Prezident Putin v oficiálním stanovisku přirovnal současnou kauzu k politické hře jako z dob Studené války, kdy si nepřátelské bloky navzájem bojkotovaly olympiády.

„Sledujeme nebezpečný návrat k zásahům politiky do sportu. Vměšování nabírá jinou podobu, ale jádro zůstává stejné; použít sport jako nástroj geopolitického tlaku a vykreslit země a lidi v negativní světle,“ prohlásil.

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na olympijských hrách v Soči ve společnosti prezidenta Vladimira Putina.

Nátlak údajně přichází z USA. Putin i některá média se navezli do šéfa Americké antidopingové agentury USADA Travise Tygarta, který ještě před zveřejněním pondělních výsledků vyšetřování vyzval k vyloučení všech Rusů z olympiády.

„Co se skrývá za tím spěchem? Je to pokus vytvořit potřebnou mediální atmosféru a použít nátlak? Máme pocit, že odborníci USADA nejméně měli přístup k nezveřejněné zprávě, udali její vyznění a dokonce samotný obsah. Jestli je to skutečně tak, národní organizace jedné země se znovu snaží diktovat svoji vůli celé světové sportovní komunitě,“ tvrdí Putin.

Podobně už Putin mluvil například, když probíhalo vyšetřování korupce ve FIFA a podplácení při udělování šampionátu v Rusku 2018 a Kataru 2022.

Ruské průzkumy: pravda, nebo komplot?

Jak si autor textu, který krátce žil v Rusku, všiml, obyčejní Rusové zprvu souhlasili s výtkami politiků proti nefér jednání Západu. Atmosféra se ale s přibývajícími skandály mění a o vině olympioniků pochybuje stále méně lidí.

Rozhodnutí padne v neděli

O možném vyloučení Ruska z olympijských her v Riu rozhodne MOV až v neděli, tedy necelé dva týdny před zahájením her. Tvrdí to předseda Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov. "Očekáváme, že MOV dospěje k rozhodnutí 24. července," řekl Žukov pro agenturu TASS.

V květnové anketě největšího ruského zpravodajského serveru Gazeta.ru, v níž hlasovalo přes 13 tisíc lidí, odpovědělo 73 % čtenářů, že věří, že ruští sportovci brali doping.

Nynějším závěrům WADA o systémovém dopingu na hrách v Soči zase důvěřuje 53 % čtenářů nejvýznamnějšího sportovního deníku Sport Express, v jehož internetové anketě hlasovalo už přes 43 tisíc lidí.

Ankety, navíc na internetu, samozřejmě nejsou zcela vypovídající statistikou, ovšem leccos naznačují o mínění sportovních fanoušků.

Výsledky výzkumu obvykle spolehlivého sociologického centra Levada, které proběhlo před několika měsíci, jsou spíše roztříštěné.

Závěrům WADA po vypuknutí dopingového skandálu ruských atletů věřilo plně 22 % lidí. Tezi, že se podvádělo, ale ne tak dalece věřilo 35 %. Celých 29 % respondentů ovšem bylo mínění, že obvinění jsou komplotem odpůrců Ruska.Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...Najdete na iDNES.cz