Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu Einaru Björndalenovi k olympijskému zlatu z biatlonu. (8. února 2014) | foto: Profimedia.cz

10 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická sbírka norské lyžařské legendy Björna Dählieho. Už v pondělí jej však může v počtu cenných kovů ze zimních her překonat biatlonista Ole Einar Björndalen.
Exkluzivně Vstoupit do diskuse

Dählie je v Soči jako jeden z ambasadorů kandidatury Osla na pořadatelství zimní olympiády 2022. A čeká, že zde zažije přepsání historických tabulek.

"Už za pár hodin se změní," řekl Dählie, nejlepší běžkař dějin, v exkluzivním rozhovoru pro iDNES.cz . "Ole Einar je můj dobrý přítel. A taky je to nejlepší sportovec v dějinách zimních olympiád. Určitě mě překoná."

Stíhací závod biatlonistů, v němž může Björndalen získat svou medaili s číslem 13, začíná v Soči od 16 hodin SEČ.

Třeba už rekord držíte skutečně na pár posledních hodin. Jaké to je?
Nijak smutné. Víte, já měl svoji dobu, teď přichází jeho. Nemrzí mě to. Naopak, ohromuje mě výdrž, jakou Ole Einar pořád má.

Jaký je mezi vám vztah, znáte se dobře?
Ano, je to můj blízký přítel. Vždycky se mě vyptával na spoustu věcí, když jsem ještě závodil - pamatuju si na toho mladého biatlonistu, který chtěl pořád trénovat s námi běžkaři. Pořád chce být lepší a lepší, ptá se na nové a nové podněty. Je výjimečný. Vzhlížím k němu.

Co jej činí výjimečným?
Kromě té snahy se neustále zlepšovat ještě něco dalšího. Je skoro stejně starý jako já, mně je 46 let a Ole Einarovi 40. Člověk musí být ohromně motivovaný, aby byl v takovém věku dál schopný dřít a podstupovat všechny věci nutné pro život profesionálního sportovce.

Pokud by v Norsku, kde je lyžování národním sportem a vy idolem, proběhla soutěž v popularitě, zvítězil byste vy, či Björndalen?
Jsem si jistý, že on! O tom tedy nemusí být vůbec žádného sporu. A je dobře, že tomu tak je, vždyť on pořád vyhrává olympijské medaile. Norsko nikdy lepšího sportovce nemělo. A ještě další věc mě těší.

Jaká?
Že je nejen výjimečný biatlonista, ale také dobrý vzor pro mladé sportovce. Vlastně vzor pro všechny.

Na závěr jiné téma: čeští běžci na lyžích Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer by mohli dostat kvůli dopingu svých soupeřů zpětně zlato z her v Turíně. Co si o tom myslíte?
Vím o tom, že jste měli skvělé závodníky i skvělé výsledky. Tyto dohady jsem viděl, ale protože to jsou pořád jen dohady, nemůžu je komentovat. Abychom se mohli vyjadřovat k takovýmto věcem, musíme si být naprosto jistí. A to zatím nejsme.Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze