Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu Einaru Björndalenovi k olympijskému zlatu z biatlonu. (8. února 2014) | foto: Profimedia.cz

10 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická sbírka norské lyžařské legendy Björna Dählieho. Už v pondělí jej však může v počtu cenných kovů ze zimních her překonat biatlonista Ole Einar Björndalen.
Exkluzivně Vstoupit do diskuse

Dählie je v Soči jako jeden z ambasadorů kandidatury Osla na pořadatelství zimní olympiády 2022. A čeká, že zde zažije přepsání historických tabulek.

"Už za pár hodin se změní," řekl Dählie, nejlepší běžkař dějin, v exkluzivním rozhovoru pro iDNES.cz . "Ole Einar je můj dobrý přítel. A taky je to nejlepší sportovec v dějinách zimních olympiád. Určitě mě překoná."

Stíhací závod biatlonistů, v němž může Björndalen získat svou medaili s číslem 13, začíná v Soči od 16 hodin SEČ.

Třeba už rekord držíte skutečně na pár posledních hodin. Jaké to je?
Nijak smutné. Víte, já měl svoji dobu, teď přichází jeho. Nemrzí mě to. Naopak, ohromuje mě výdrž, jakou Ole Einar pořád má.

Jaký je mezi vám vztah, znáte se dobře?
Ano, je to můj blízký přítel. Vždycky se mě vyptával na spoustu věcí, když jsem ještě závodil - pamatuju si na toho mladého biatlonistu, který chtěl pořád trénovat s námi běžkaři. Pořád chce být lepší a lepší, ptá se na nové a nové podněty. Je výjimečný. Vzhlížím k němu.

Co jej činí výjimečným?
Kromě té snahy se neustále zlepšovat ještě něco dalšího. Je skoro stejně starý jako já, mně je 46 let a Ole Einarovi 40. Člověk musí být ohromně motivovaný, aby byl v takovém věku dál schopný dřít a podstupovat všechny věci nutné pro život profesionálního sportovce.

Pokud by v Norsku, kde je lyžování národním sportem a vy idolem, proběhla soutěž v popularitě, zvítězil byste vy, či Björndalen?
Jsem si jistý, že on! O tom tedy nemusí být vůbec žádného sporu. A je dobře, že tomu tak je, vždyť on pořád vyhrává olympijské medaile. Norsko nikdy lepšího sportovce nemělo. A ještě další věc mě těší.

Jaká?
Že je nejen výjimečný biatlonista, ale také dobrý vzor pro mladé sportovce. Vlastně vzor pro všechny.

Na závěr jiné téma: čeští běžci na lyžích Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer by mohli dostat kvůli dopingu svých soupeřů zpětně zlato z her v Turíně. Co si o tom myslíte?
Vím o tom, že jste měli skvělé závodníky i skvělé výsledky. Tyto dohady jsem viděl, ale protože to jsou pořád jen dohady, nemůžu je komentovat. Abychom se mohli vyjadřovat k takovýmto věcem, musíme si být naprosto jistí. A to zatím nejsme.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...Najdete na iDNES.cz