Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ideme do toho. Slovensko bude spolu s Polskem usilovat o olympiádu

Nízké Tatry | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

24 2013
Polsko-slovenská olympijská kandidatura na pořádání zimních her 2022 se přiblížila. Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda se za ni postavili. Centrem olympiády by se stal Krakov, Slováci nabízejí své středisko Jasná v Nízkých Tatrách a chtějí pořádat hokejový turnaj.

"My do toho půjdeme. Vláda oficiálně podpoří tuto kandidaturu nejpozději v únoru," řekl Fico po setkání se zástupci národních sportovních svazů, olympijského výboru a samosprávy.

Záměr společné kandidatury počítá s tím, že v největším slovenském lyžařském středisku Jasná by se mohly uskutečnit některé lyžařské disciplíny. Slovensko má podle Fica zájem podílet se i na organizaci olympijského turnaje v hokeji, který je v zemi pod Tatrami jedním z nejpopulárnějších sportů.

Organizace olympiády přijde podle Fica na asi dvě miliardy dolarů (51 miliard korun). Většinu nákladů by měli pokrýt Poláci. Na Slovensku by se musela modernizovat infrastruktura v oblasti dopravy a sportu, jakož i zrealizovat další projekty.

Vládní materiál s detaily o kandidatuře má v únoru Ficovi předložit ministr mládeže a sportu Dušan Galis spolu s ministrem školství Dušanem Čaplovičem. Dokument má obsahovat ekonomické parametry olympijského projektu včetně požadavků na investice do infrastruktury.

Slovensko se v minulosti neúspěšně ucházelo o pořádání zimní olympiády 2002 a 2006. Zájem o uspořádání zimních olympijských her v roce 2022 projevily také Norsko, Španělsko, Švýcarsko nebo Ukrajina. O pořadateli se rozhodne v roce 2015.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze