Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrat do Evropy? Letní olympijské hry 2024 chce (zatím) pouze ona

Olympijské kruhy by mohly v roce 2024 zdobit některé z evropských měst. | foto: AP

1 2015
Třikrát – a dost? Vypadá to tak, aspoň tedy co do olympijského panování Asie. Za dva roky by se při volbě v peruánské Limě mohl dočkat tradiční kontinent: Evropa. Řím, Hamburk, Paříž a Budapešť, to jsou dosud jediní oficiální kandidáti na letní hry 2024.

Tři metropole a navrch bohaté město ze severu Německa (to ale stále ohrožuje případná kandidatura země na fotbalové Euro v témže roce).

Ještě nedávno jich bylo pět, ale americký Boston, vybraný olympijským výborem USA, kandidaturu stáhl. „Bohužel jsme nebyli schopni přesvědčit většinu obyvatel k tomu, aby se nadchla pro olympiádu,“ uznal Scott Blackmun z pořadatelského výboru.

Klíčová data pro OH 2024

15. září 2015: uzávěrka uchazečských měst, jejich jména musí být do toho dne poslána na MOV.
8. ledna 2016: nutnost uhradit poplatky a mít „doporučující dopisy“.
Květen/červen 2016: MOV ze seznamu uchazečů vybere kandidáty.
15. září 2017: v peruánské Limě se volí pořadatel olympiády 2024.

Náhradou by se brzy mělo stát Los Angeles, neboť Amerika cítí velkou šanci.
Festival pod pěti kruhy tu byl naposledy v zimě v Salt Lake City 2002, letní olympiáda už je skoro dvacet let stará (Atlanta 1996). „LA má sportovní komunity, kvůli předchozím hrám z let 1932 a 1984 olympijské cítění a k tomu i hodně místa pro sportoviště,“ soudí profesorka historie Amy Bassová.

Času příliš není, národní výbory musí odeslat jména uchazečských měst do 15. září. Může někdo přibýt? Hovoří se hlavně o třech variantách. Méně pravděpodobné je, že do hry narychlo vběhne pohádkově bohatý Katar. Hodně peněz mají i v Ázerbájdžánu, ale Baku rovněž váhá, zda se mu olympijské hry (ne)vyplatí.

Možný je také vstup Istanbulu: teoreticky bychom mohli mluvit znovu o Asii, neboť turecké město leží na březích obou kontinentů, ale minimálně do vzdálenosti by to byl oproti triu Pchjongčchang, Tokio, Peking pořád výrazný rozdíl.

A může někdo ještě couvnout? Co by ne, když tak učinili v Bostonu. Peníze se jeví jako hlavní důvod, byť třeba americký profesor ekonomie Kenneth Shropshire tvrdí: „Města přece staví cesty a svážejí odpad, za což nic nedostanou. Nemělo by jít jen o zisk. Musíte zvažovat hlavně tuto otázku: Bude to dobré pro naše město?“

Které se pro myšlenku nadchne nejvíce a předloží nejlepší plán, to zazní v Limě dne 15. září 2017. A radost bude jistě stejně velká, jakou včera ukázala čínská delegace.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze