Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Špotáková si olympijské finále zajistila prvním hodem, Klimešová končí

Barbora Špotáková mohla být po svém prvním kvalifikačním hodu spokojená. (7. srpna 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

7 2012
Londýn (Od zpravodajů iDNES.cz) - Jeden pokus stačil. Jedna z největších českých medailových nadějí vstoupila do olympijských her v Londýně suverénně. Oštěpařka Barbora Špotáková si v pohodě zajistila postup do finále. Kvalifikační limit 62 metrů přehodila hned při prvním pokusu, kdy oštěp poslala do vzdálenosti 66,19 metru. Jarmila Klimešová ve finále házet nebude.

Takový byl ideální plán - přijít, splnit kvalifikační limit a v klidu si sbalit věci. Barbora Špotáková zvládla olympijskou kvalifikaci s naprostým přehledem.

On-line reportáž

Kvalifikaci oštěpařek jsme sledovali v podrobné reportáži.

Jednatřicetiletá olympijská vítězka z Pekingu 2008 poslala v kvalifikační skupině A prvním pokusem oštěp do vzdálenosti 66,19 metru, zamávala zaplněným tribunám a myšlenkami už mohla zamířit ke čtvrtečnímu finále.

"Tak nějak jsem si to představovala," pochválila se česká oštěpařka. "Technicky ten hod nebyl ideální, ale síly jsem pošetřila a techniku budu muset ve finále kočírovat. "Musím se snažit o technický hod. Když jste nervózní, máte svázané nohy. Cíl je víc to rozběhnout, a pak bych si přála, aby výkon začínal sedmičkou."

Podobným způsobem jako Barbora Špotáková zvládla kvalifikaci i jedna z jejich velkých soupeřek, Němka Christina Obergföllová. Ta se kvalifikovala výkonem o pět centimetrů kratším, než předvedla svěřenkyně Jana Železného.

Přímý postup do čtvrtečního finále si zajistily také Němka Linda Stahlová (64,78 metru) a Slovinka Martina Ratejová (63,60 metru).

Fotogalerie

Kvalifikace oštěpařek

V slzách ukončila kvalifikaci domácí naděje Goldie Sayersová.

Přemožitelka Špotákové z posledního mítinku Diamantové ligy v Londýně neměla v kvalifikaci jediný platný pokus. V sektoru ji limitovalo zranění lokte. Mezi nejlepšími však bude chybět i Ukrajinka Vira Rebryková.

Na souboj o olympijské kovy jsou však zcela jistě dobře připraveny Maria Abakumovová i Sunette Viljoenová. Ruská stříbrná medailistka z Pekingu 2008 a úřadující mistryně světa z Tegu Abakumovová předvedla v kvalifikaci 63,25 m, Jihoafričanka poslala oštěp až na 65,92 metru.

Jarmila Klimešová však v olympijském finále bude chybět - výkon 59,90 metru na finálovou dvanáctku těsně nestačil. Na postup jí chybělo jedenadvacet centimetrů.

"Dvacet dva centimetrů do finále je kousíček, ale za mnou zůstaly i favoritky, které měly být ve finále, takže velké zklamání to není," řekla česká oštěpařka.

Při druhém pokusu si posunula rozběh, ale nepomohlo jí to: "Stejně mi nevyšel, bylo to takové rozhozené. Škoda."

Finále ženského oštěpu je na programu ve čtvrtek od 22 hodin.

Výsledky

Kvalifikace oštěpařek

1. Špotáková (ČR) 66,19 m, 2. Obergföllová (Něm.) 66,14 m, 3. Viljoenová (JAR) 65,92 m, 4. Stahlová (Něm) 64,78 m, 5. Lu Hui-hui (Čín.) 64,45 m, 6. Ratejová (Slovin.) 63,60 m, 7. Abakumovová (Rus.) 63,25 m, 8. Hjalmsdottir (Isl.) 62,77 m, 9. Molitorová (Něm.) 62,05 m, 10. Palameiková (Lotyš.) 60,62 m, 11. Gleadleová (Kan.) 60,26 m, 12. Mitchellová (Austr.) 60,11 m - postoupily do finále. ...14. Klimešová (ČR), 59,90 m - nepostoupila.

Najdete na iDNES.czmobilní verze