Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda bude po letech i s prezidentem

14 2004
Praha - Český prezident bude hostem olympijských her. Václav Klaus odletí v srpnu do Atén, pobude tam pět dnů. „Podle našich informací by měl být na hrách od 11. do 15. srpna,“ řekl Milan Jirásek, prvnímuž Českého olympijského výboru. Půjde o historickou událost.

Za éry samostatné České republiky nikdy prezident na olympiádu necestoval. Předtím pouze Gustáv Husák do Moskvy 1980. Komunistickým bossům ze Sovětského svazu nemohl pozvání odmítnout.

Pro Václava Klause je již připravena akreditační karta typu G. Doložka nejvyšších výhod. „Vyžádal si od nás program soutěží. Má zájem o sporty, kde budou zastoupeni čeští sportovci,“ informoval Jirásek.

Petr Hájek, ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře, doplnil: „Program upřesníme do konce týdne.“ Klaus je bývalým basketbalistou Slavoje Vyšehrad, jistě ho láká turnaj basketbalistek za účasti českých žen. Začnou zápasem proti Španělsku. „Nedovedu si vybavit, kdy jsem naposledy viděl basketbalový zápas naživo,“ řekl na jaře prezident.

Čekají na něj i oficiální povinnosti: otevření Českého olympijského domu, setkání s reprezentanty, recepce na českém  velvyslanectví. „S tím je smířený,“ usmál se Jirásek.

Čtrnáctého srpna se zúčastní slavnostní večeře u řeckého prezidenta Konstantinose Stefanopulose, společně s dalšími 54  hlavami států.

Omluvenku poslal americký prezident George Bush, vytížený volební kampaní. „Místo sebe pošlu svého otce,“ vzkázal. A zda dorazí Tony Blair, Britové z bezpečnostních důvodů do poslední chvíle tají.

Řekové připravili scénář 77 rizikových situací. Počítá se i s možností atentátu na některou z vysoce postavených osobností. Kdo bude chránit Klause? „Vím to, ale nemohu o tom mluvit,“ řekl Hájek. Jirásek naznačil: „Pan prezident si přiveze ochranku, ovšem s omezenou pravomocí.

Nesmí být ozbrojena. O jeho bezpečí se postarají sami Řekové.“ Klausovu cestu na hry financují společně Český olympijský výbor a aténští organizátoři. „Nemuseli jsme ho přesvědčovat. Měl radost, že dostal pozvání,“ uvedl Vladimír Dostál, generální sekretář ČOV.

Autor:


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz