Ač má nejvíc medailí, Liberecký kraj na předchozí triumfy nenavázal

GRATULACE VÍTĚZI. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor blahopřeje reprezentantovi Libereckého kraje k vítězství. Jeho reprezentanti vyhráli hned dvanáct klání. | foto: Český olympijský výbor

22 2016
Zimní Olympiáda dětí a mládeže má nového krále, Liberecký kraj totiž vůbec poprvé nedosáhl na první místo. Přestože získal ze všech výprav nejvíc medailí, umístil se v konečném hodnocení až na šestém místě. Z dějiště her však odjíždí s odhodláním vrátit se za dva roky zpět na vrchol. Nejúspěšnější byl Moravskoslezský kraj.

„Těžko se vysvětluje devítiletému chlapci, že je nějaký přepočtový systém a že medaile znamenají míň než v minulosti,“ povzdechl si vedoucí výpravy Petr Hloušek.

Severočeši, kteří na všech šesti předchozích zimních hrách triumfovali, skutečně ukázali sílu v zimních sportech. Celkem 32 medailí a z toho 12 zlatých je jednoznačně nejvíc, přesto skončili až šestí. Systém, který přepočítává výsledky soutěží v body, vynesl více hned pěti krajům. A to i přesto, že celkový vítěz, Moravskoslezský kraj, získal o 9 medailí méně.

Tradičně výborných výsledků dosáhla liberecká reprezentace ve sportech na sněhu, především pak v běžeckém lyžování a biatlonu. Vedoucí výpravy má ale slova chvály pro všechny: „Pro nás jsou všichni vítězové, dětem jsme to řekli.“

DALŠÍ ZLATO. Liberecký kraj získal na Olympiádě dětí a mládeže 2016 nejcennější...
PRO MEDAILE. Liberecký kraj byl na Olympiádě dětí a mládeže v Chomutově úspěšný...

PRO MEDAILE. Liberecký kraj byl na Olympiádě dětí a mládeže v Chomutově úspěšný a získal nejvíc medailí ze všech. I na těchto snímcích mu patří první pozice.

Liberecký kraj vnímá letošní porážku jako motivaci a za dva roky se chce dostat zpět olympijský trůn. „Máme pořád ty nejvyšší ambice, jsme kraj zimním sportům zaslíbený. Stále se nám rodí talentované děti, máme výborné trenéry. Letos jsme byli hodně silní, ale věřím, že za dva roky budeme ještě silnější,“ říká odhodlaně Hloušek.

S organizací olympijských her jsou Severočeši spokojení. „Trenéři měli drobné připomínky, ale šlo vesměs o drobnosti, které se dají pro příště vychytat. Celkově Ústecký kraj akci zvládl, byla to povedená olympiáda,“ chválí Hloušek pořadatele.

Ten také oceňuje, že mladí účastníci mohli potkat sportovní hvězdy jako například běžce na lyžích Lukáše Bauera, akrobatického lyžaře Aleše Valentu nebo hokejistu Dominika Haška. „Každé setkání s legendou, v jakémkoliv sportu, je motivující. Věřím, že to dětem pomůže,“ myslí si.

Právě výborné sportovní výkony, skvělé zážitky, nezapomenutelná setkání a všudypřítomná pozitivní atmosféra her jsou nakonec tím, co přebíjí snad trochu smíšené pocity liberecké reprezentace z výsledku. „Že jsme šestí? No a co!“ usmívá se vedoucí výpravy.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz