Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ač má nejvíc medailí, Liberecký kraj na předchozí triumfy nenavázal

GRATULACE VÍTĚZI. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor blahopřeje reprezentantovi Libereckého kraje k vítězství. Jeho reprezentanti vyhráli hned dvanáct klání. | foto: Český olympijský výbor

22 2016
Zimní Olympiáda dětí a mládeže má nového krále, Liberecký kraj totiž vůbec poprvé nedosáhl na první místo. Přestože získal ze všech výprav nejvíc medailí, umístil se v konečném hodnocení až na šestém místě. Z dějiště her však odjíždí s odhodláním vrátit se za dva roky zpět na vrchol. Nejúspěšnější byl Moravskoslezský kraj.

„Těžko se vysvětluje devítiletému chlapci, že je nějaký přepočtový systém a že medaile znamenají míň než v minulosti,“ povzdechl si vedoucí výpravy Petr Hloušek.

Severočeši, kteří na všech šesti předchozích zimních hrách triumfovali, skutečně ukázali sílu v zimních sportech. Celkem 32 medailí a z toho 12 zlatých je jednoznačně nejvíc, přesto skončili až šestí. Systém, který přepočítává výsledky soutěží v body, vynesl více hned pěti krajům. A to i přesto, že celkový vítěz, Moravskoslezský kraj, získal o 9 medailí méně.

Tradičně výborných výsledků dosáhla liberecká reprezentace ve sportech na sněhu, především pak v běžeckém lyžování a biatlonu. Vedoucí výpravy má ale slova chvály pro všechny: „Pro nás jsou všichni vítězové, dětem jsme to řekli.“

DALŠÍ ZLATO. Liberecký kraj získal na Olympiádě dětí a mládeže 2016 nejcennější...
PRO MEDAILE. Liberecký kraj byl na Olympiádě dětí a mládeže v Chomutově úspěšný...

PRO MEDAILE. Liberecký kraj byl na Olympiádě dětí a mládeže v Chomutově úspěšný a získal nejvíc medailí ze všech. I na těchto snímcích mu patří první pozice.

Liberecký kraj vnímá letošní porážku jako motivaci a za dva roky se chce dostat zpět olympijský trůn. „Máme pořád ty nejvyšší ambice, jsme kraj zimním sportům zaslíbený. Stále se nám rodí talentované děti, máme výborné trenéry. Letos jsme byli hodně silní, ale věřím, že za dva roky budeme ještě silnější,“ říká odhodlaně Hloušek.

S organizací olympijských her jsou Severočeši spokojení. „Trenéři měli drobné připomínky, ale šlo vesměs o drobnosti, které se dají pro příště vychytat. Celkově Ústecký kraj akci zvládl, byla to povedená olympiáda,“ chválí Hloušek pořadatele.

Ten také oceňuje, že mladí účastníci mohli potkat sportovní hvězdy jako například běžce na lyžích Lukáše Bauera, akrobatického lyžaře Aleše Valentu nebo hokejistu Dominika Haška. „Každé setkání s legendou, v jakémkoliv sportu, je motivující. Věřím, že to dětem pomůže,“ myslí si.

Právě výborné sportovní výkony, skvělé zážitky, nezapomenutelná setkání a všudypřítomná pozitivní atmosféra her jsou nakonec tím, co přebíjí snad trochu smíšené pocity liberecké reprezentace z výsledku. „Že jsme šestí? No a co!“ usmívá se vedoucí výpravy.

Autor:


Další z rubriky

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz