Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh krasobruslařky: S pokyny v ruštině či korejštině za zlatem

Krasobruslařka Ko Dahyun na Olympiádě dětí a mládeže. | foto: Lucie Hudcová

23 2016
To byla jízda! Když úspěšně zvládla první skok, diváci na mosteckém zimním stadionu ožili a tleskali. Trenér u mantinelu zaťal ruku v pěst. A ona dál soustředěně a bezchybně pokračovala v jízdě. Krasobruslařskou soutěž na Olympiádě dětí a mládeže v Ústeckém kraji ovládla Ko Dahyun, a získala tak pro Prahu zlatou medaili.

Ještě pár vteřin napětí, když čtrnáctiletá naděje vyhlížela na sedačce bodování poroty. Pak strach a nejistotu vystřídala obrovská radost. Usmála se doširoka a pomocný trenér Jakub Štrobl ji poplácal po rameně.

„Máme skvělé trenéry,“ hodnotila dojatá maminka. Ale další dojmy? Nebo reakce samotné vítězky? To je těžší úkol než axely, které bravurně vystřihla na ledě.

Ko Dahyun, jak už její jméno napovídá, pochází ze Soulu v Jižní Koreji a v České republice žije pouhé dva roky, tak se se zdejším jazykem teprve seznamuje. „Ale moc se mi tady líbí,“ přikývla. „Ko vám toho moc neřekne, mluví jen s maminkou,“ usmívá se Štrobl.

Při přípravě, kterou vede především ruský trenér Alexej Vasilevskij, se tak dorozumívají mixem angličtiny, češtiny, ruštiny a korejštiny. „A když si nerozumíme, pomůžou ruce a nohy,“ dodává Štrobl.

Spojení mezi nimi zkrátka funguje. Ještě než vstoupila na ledovou plochu, Vasilevskij vzal její dětskou tvář do dlaní a krátce na ni promluvil. A Ko Dahyun se rozjela za zlatem.

Autor:


Další z rubriky

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz