Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda dětí a mládeže v Plzni začala. Zahájení ovládl maskot Oly

Sportovní střelkyně Kateřina Emmons a hokejista Martin Straka asistovali mladým sportovcům Plzeňského kraje Matěji Tomanovi a Elišce Pechmannové při zapálení olympijského ohně. | foto: Petr Eret

15 2015
Triatlonista Jan Řehula, bronzový muž z olympiády v Sydney v roce 2000, v neděli v roli vlajkonoše vedl na zahajovacím ceremoniálu Her VII. olympiády dětí a mládeže výpravu pořádajícího Plzeňského kraje.

„Byla to pro mě velká pocta. Dlouho jsem žil v zahraničí, vlastně se vracím do rodné vlasti po deseti letech. V Plzni jsem vyrůstal a v západních Čechách prožil to nejlepší období od školních let po profesionální kariéru,“ svěřil se 41letý Řehula, který je od loňského podzimu šéftrenérem české triatlonové reprezentace.

Do boje o téměř tisíc medailí, o které se soupeří od pondělí až do čtvrtka na 22 sportovištích v Plzni, vyslal Plzeňský kraj při svém premiérovém pořadatelství ve dvanáctileté historii mládežnických olympiád v Česku celkem 174 talentů.

Na velkolepé úvodní show, která se konala v hokejové Home Monitoring Areně, se představily výpravy všech 14 krajů. Celkem se do Plzně sjelo bezmála tři tisíce sportovců, trenérů a hostů. 

Oly, maskot olympiády dětí a mládeže v Plzni

Oly, maskot olympiády dětí a mládeže v Plzni

„Pro ČOV je olympiáda nejvýznamnější akcí ve sportu dětí,“ prohlásil Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru. „Pro nadané talenty je to start do další kariéry, právě tady mohou pochopit naplno olympijské ideje,“ míní Graclík.

Však se také na včerejším ceremoniálu, kde byl hlavní postavou fialový maskot – mimozemská bytost Oly, objevila celá řada sportovních osobností. Mezi vlajkonoši krajů byli kromě Řehuly i veslař Ondřej Synek, biatlonista Ondřej Moravec, snowboardistka Eva Samková, plavec Daniel Málek či střelec Martin Tenk, jako ambasadory jednotlivých sportů můžete v Plzni vidět mimo jiné tenistku Andreu Hlaváčkovou, házenkáře Filipa Jíchu nebo střelkyni Kateřinu Emmons.

Eva Samková při zahájení olympiády dětí a mládeže: 

Ta v neděli s hokejistou Martinem Strakou asistovala i u zapálení olympijského ohně, pomáhali svým následovníkům Matěji Tomanovi (sportovní střelba) a Elišce Pechmannové (aerobic) z výpravy Plzeňského kraje, kteří se zároveň zhostili i složení olympijského slibu.

V oficiální Olympijský dům se na příští dny proměnil vědecko-technický park Techmania. Vstup na všechna sportoviště i medailové ceremoniály mají diváci zdarma, stejně tak na čtvrteční slavnostní zakončení, které se koná od 21 hodin na náměstí Republiky.

Autor:


Další z rubriky

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...Najdete na iDNES.cz